Geri Dön
DünyaYunanistan Libya ile anlaşma peşinde

Yunanistan Libya ile anlaşma peşinde

Yunanistan ve Libya yönetimi, iki ülke arasında deniz yetki alanlarının belirlenmesi için bir görüşme gerçekleştirirken, Libya Geçici Başkanlık Konseyi’nin bu yönde bir anlaşma imzalama yetkisi olup olmadığı tartışılıyor.

Yunanistan Libya ile anlaşma peşinde

Libya Geçici Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed El-Menfi, Atina’da Yunanistan Cumhurbaşkanı Ekaterina Sakellaropulu ve Başbakan Kiryakos Miçotakis ile görüştü. Görüşmelerin ardından Atina tarafından yapılan açıklamada, iki ülkenin, deniz yetki alanlarının belirlenmesi için müzakerelere başlanmasında mutabık kaldığı duyuruldu. Miçotakis de, iki ülke arasında sağlam tarihi, coğrafi ve kültürel bağlar olduğunu hatırlattı ve deniz yetki alanı için görüşecek müzakere heyetlerine iki ülkenin dışişleri bakanlarının başkanlık edeceğini açıkladı.

Öte yandan Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Başkanlık Konseyi Sözcüsü Necva Vehibe, Atina’ya giden Başkan El-Menfi’nin, Miçotakis ile görüşmesinde “Başkanlık Konseyi’nin Cenevre Anlaşması gereği herhangi bir uluslararası anlaşma yapmasının mümkün olmadığını, bunun Ulusal Mutabakat Hükümetinin yetkisinde olduğunu” aktardığını belirtti.

Yunanistan, Türkiye ve Libya arasında 27 Kasım 2019’da imzalanan Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası’nın iptal edilmesini ve kendisiyle yeni bir anlaşma yapılması istiyor.

Bayram sabahı dehşet! Maganda kurşunu camı kırıp gardıroba saplandıSamsun’da, bayram sabahı magandaların açtığı ateşte Esad Şengül’ün evinin yatak odası camından giren kurşun, iki noktadan sekerek gardıroba isabet etti. Büyük korku yaşayan Şengül, “Allah'tan çocuklar uyuyordu, silah seslerini ve cam patlamasını duymadılar" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet