Geri Dön

Yunanistan’a NOTAM tepkisi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Atina tarafından Ege ve Doğu Akdeniz’de yayınlanan NOTAM hakkındaki soruya yazılı yanıt verdi.

Yunanistan’a NOTAM tepkisi

Türkiye’nin, Yunanistan ile diyalog kanallarının önkoşulsuz açılması konusundaki tutumunda değişiklik olmadığını belirten Aksoy, ancak Atina’nın bölgede gerginliği artırıcı ve kışkırtıcı adımlarının sürdüğünü vurguladı. Aksoy, şunları kaydetti: “Buna son örnek, Yunanistan’ın yayımladığı bir NOTAM’la silahsızlandırılmış statüdeki adaları da kapsayacak şekilde 15 tatbikat sahası ilan etmesi ve Ege’yi boydan boya ve Doğu Akdeniz’de çok geniş bir sahayı 4 Ocak’tan 26 Şubat 2021 tarihine kadar kapatmasıdır. Yunanistan’ı sağduyuya ve iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde bölgede barış ve istikrarı güçlendirme çabalarımıza katkıda bulunarak sorumlu bir şekilde hareket etmeye davet ediyoruz.”             

 

Korgeneral Osman Erbaş şehit olduTürkiye, Bitlis'ten gelen haber ile kahroldu. Bingöl'den kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğradığı olayda 10 askerimiz şehit oldu. Şehit olan askerlerimizden birinin Elazığ'daki 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş'ın olduğu öğrenildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet