Geri Dön
DünyaZelenskiy bizzat açıkladı: Ukrayna için özel güvenlik grubu

Zelenskiy bizzat açıkladı: Ukrayna için özel güvenlik grubu

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ulusa sesleniş konuşmasında, Ukrayna için Uluslararası Güvenlik Garantileri konusunda özel bir grup kurulduğunu açıkladı. Zelenskiy, ABD'nin Ukrayna için açıkladığı yeni silah yardımı paketini de duyurdu.

Zelenskiy bizzat açıkladı: Ukrayna için özel güvenlik grubu

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy, sivilleri hedef alan Rus füze saldırılarının art arda gelmesiyle birlikte Rusya'yı birbiri ardına bilinçli, kasıtlı olarak hedeflenen terör yapmakla suçladı.

Zelenskiy, her gece olduğun gibi dün gece de Ukrayna halkına seslendiği bir video mesaj yayınladı.

Ukrayna'nın güneyindeki Odessa şehri yakınlarındaki küçük bir sahil kasabasında bir apartman binasına ve bir eğlence merkezine yapılan ve en az 21 kişinin ölümüne neden olan saldırıları kınadı.

"RUSYA KASITLI TERÖR SUÇU İŞLİYOR"

Cuma günkü saldırıda ölenler arasında 12 yaşında bir çocuk olduğunu söyleyen Zelenski, yaklaşık 40 kişinin yaralandığını ve ölü sayısının artabileceğini de sözlerine ekledi.

Zelenskiy konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Vurgularım: bu bilinçli, kasıtlı olarak hedeflenen bir Rus terörü eylemidir ve bir tür hata veya tesadüfi bir füze saldırısı değildir.

Üç füze, kimsenin herhangi bir silah, herhangi bir askeri teçhizat saklamadığı dokuz katlı normal bir apartmanı vurdu. Orada sıradan insanlar, siviller yaşıyordu.”

ÖZEL GÜVENLİK GRUBU KURULUYOR

Zelenskiy, ulusa seslendiği konuşmada Ukrayna için ‘Uluslararası Güvenlik Garantileri’ konusunda özel bir grup kurulduğunun da müjdesini verdi. Grubun başında NATO eski Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen olduğunu ve Rasmussen’in Kiev'e geldiğini söyleyen Ukrayna lideri, cumhurbaşkanlığı ofisisin başkanı Andriy Yermak’ın da Rasmussen’le çalışacağını açıkladı.

Bu özel grup, Avustralya, ABD, İsveç, Büyük Britanya, Almanya, Polonya, Fransa, İtalya ve tabii ki Ukrayna’nın etkili isimlerini içerecek.

Grubun ana görevi, Ukrayna için gerçekten çalışacak ve uzun vadeli çalışacak bir güvenlik garantisi formatı geliştirmek, böylece gelecekte herhangi bir saldırı olmamasını sağlamak olacak.

Zelenskiy konuşmasında aynı zamanda Ukrayna'nın Latin Amerika ile dış politika bağlarını arttırdıklarını belirtti. Arjantin ve Şili liderleriyle görüştüğünü açıklayan Zelenskiy “Ukrayna'nın çıkarları dünyanın her yerinde temsil edilecek.” dedi. (Hürriyet)