Geri Dön
Ege40 yaşından sonra dikkat

40 yaşından sonra dikkat

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2020 istatistikleri, dünyada her 5 kişiden 1’nin hayatı boyunca kansere yakalandığını, her 8 erkekten 1’inin ve her 11 kadından 1’nin kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor.

40 yaşından sonra dikkat

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2020 istatistikleri, dünyada her 5 kişiden 1’nin hayatı boyunca kansere yakalandığını, her 8 erkekten 1’inin ve her 11 kadından 1’nin kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini ortaya koyuyor. Medicana International İzmir Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Lütfiye Demir, “2020 yılında yıllık yeni kanser vaka sayısı 233 bin 834 ve kansere bağlı yaşam kaybı sayısı 126 bin 335 olarak bildirildi” dedi.
Düzenli kontrollere başlayın
Bireyde kalıtımsal kanser yatkınlığının olmaması durumunda, sigara, alkol, asbest maruziyeti, stres, kötü beslenmeye bağlı insülin direnci gibi etkenlerin kontrol altına alınmasıyla yeni kanser gelişme oranının yüzde 40-50 oranında azaltılabileceğini ifade eden Demir, “Yoğun sigara tüketen bireyler 50 yaş sonrası her yıl düşük doz akciğer tomografisi çekilmeli. Kadınların 40 yaşından sonra yılda bir kez momografi çektirmesi önemli. Kalın bağırsak kanserinin erken teşhisi için ise 50 yaş sonrası bireylerde kolonoskopi taraması yapılmalı” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler