Geri Dön
Ege5.3 milyar dolarlık katkıya teşekkür

5.3 milyar dolarlık katkıya teşekkür

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB), 2020 yılında gerçekleştirdiği 13 milyar dolarlık ihracata 5 milyar 331 milyon dolarlık katkı sağlayan 58 üyesini, geçen yıl pandemi koşullarında ertelenen EİB İhracatın Yıldızları Ödül Töreni’yle ödüllendirdi.

5.3 milyar dolarlık katkıya teşekkür

EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, belirsizliklerle dolu 2020 yılını, yeni dünya düzeninin tohumu olarak gördüklerini ve çalışmalarını bu yönde sürdürdüklerini dile getirdi. EİB’in, son 1 yıllık dönemdeki ihracatını yüzde 25’lik artışla 16 milyar 24 milyon dolara ulaştıran, 2021 yıl sonu 15 milyar dolar ihracat hedefine 5 ay önceden ulaşan, 2021 yıl sonu 16 milyar dolara yükselttiği hedefini ise haftalar öncesinden yakalayan, sürdürülebilirlik ve dijitalleşme alanında yaptığı projelerle ilkleri gerçekleştirerek Türkiye’de ihracatçı birlikleri arasında öncü olduğunu ifade eden Eskinazi, şöyle konuştu:
Birlik sayısı artmalı
“İhracatçı birliklerin sektörel aksiyon planları ile düşük karbonlu ekonomi sürecini hızlandırması ve dijital dönüşümde kazanılan ivmeyi koruması öncelik arzediyor. Ege Bölgesi, yenilenebilir enerjide önemli bir üretim ve ihracat üssü olma yolunda hızla ilerliyor. Biz Türkiye’nin ilk Yenilenebilir Enerji Ekipman ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin kurulmasına yönelik çalışmalarımızı başlattık. Öte yandan EİB’nin ihracatının yüzde 35’i de EİB bünyesinde birliği olmayan sektörler tarafından gerçekleştirildi. Kimya, elektrik-elektronik, çimento, seramik ve toprak ürünleri, otomotiv yan sanayi ve makine sektörleri öncelikli olmak üzere yeni ihracatçı birliklerinin kurulması gerekli.”