Geri Dön

8. Alaçatı Ot Festivali 200 bin kişiyi ağırladı

Çeşme Belediyesi’nin düzenlediği ve dört günde 200 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan 8. Alaçatı Ot Festivali sona erdi. Konuklar çeşitli yarışma ve etkinliklerle keyifli anlar yaşadı

8. Alaçatı Ot Festivali 200 bin kişiyi ağırladı

İzmir Çeşme’de, belediyenin düzenlediği ve 4 günde 200 bine yakın ziyaretçiyi ağırlayan 8’nci Alaçatı Ot Festivali sona erdi. Festivalin son gününde Alaçatı Amfitiyatro’da düzenlenen En Fazla Çeşit Ot Toplama Yarışması ve En Güzel Ot Yemeği Yarışması”, festivale heyecan ve renk kattı.

Türkiye’nin her yerinden, 2 bine yakın tur otobüsü ile Çeşme ve Alaçatı’ya akın eden festival ziyaretçileri, sadece Çeşme bölgesindeki otel ve pansiyonları değil, Seferihisar, Urla, Kuşadası ve İzmir’deki otellerde de doluluğa neden oldu.

‘Sadece yarışma değil’

Festivalin kapanış konuşmasını yapan CHP’li Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, şöyle dedi:

“Alaçatı Ot Festivali, sadece otların toplanması ve yemek yarışması değil. Çok önemli bilimsel söyleşiler, paneller, çok değerli konuklar, büyük şefler, konusunda uzmanlaşmış birçok arkadaşımız, festivalimize konuk oldu. Festivalimizin hazırlanmasında büyük emek harcayan mesai arkadaşlarıma ve festivalimizi sahiplenen Çeşme halkının tümüne teşekkür ediyorum. Alaçatı Ot Festivali’mizin 9’uncusunda buluşmak üzere ‘hoşça kalın’ diyorum. Umuyorum ki, dört gün boyunca keyfinizce eğlenmişsinizdir. Eksiklerimiz mutlaka vardır. Her sene eksiklerimizi tamamlamaya gayret ediyoruz.”

130 çeşit bitki topladı

Alaçatı Ot Festivali’nin son gününde düzenlenen En Fazla Ot Toplama Yarışması’nın birinciliğini, Germiyan Mahallesi’nde duvarlara yaptığı desenlerle tanınan Nuran Erden kazandı. Nuran Erden, doğadan topladığı 72 çeşit yenebilir bitki ve 58 çeşit tıbbi bitki birinci olmaya hak kazandı. Yarışmada, Ülkü Erden ikinci, 12 yaşındaki İklim Erden de üçüncü oldu. Çok sayıda kişi toplanan ot çeşitlerini inceleyerek isimlerini ve nerelerde kullandıklarını da öğrendi.

Geçen yılın birincisi kazandı

Toplam 16 yarışmacının heyecanla yarıştığı ‘En Güzel Ot Yemeği Yarışması’nı, geçen yılın 2 birincisinden birisi olan Şennaz Çevik kazandı. ‘Güveçte Kuzu Etli Isırgan Otu’ yemeği ile jüri üyelerinin beğenisini kazanan Şennaz Çevik, birincilik ödülünü Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç’tan aldı.

Festival sona erse de, Alaçatı ve Çeşme’deki hareketlilik akşam saatlerine kadar sürdü.

Festival’in maskotu “Haydut” oldu

Alaçatı Ot Festivali’nin maskotu, “Haydut” isimli bir sokak köpeği oldu. Festival’in ilk günü kortejin önünde yer alan ve kilometrelerce önden yürüyen “Haydut” son gün ise yarışmanın olduğu sahneye çıktı. Görevlilerin “Haydut”u sahneden indirme gayretine Çeşme Belediye Başkanı Dalgıç engel oldu, “bırakın oynasın, hayatını yaşasın” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber