Geri Dön
EgeAfetler kenti İzmir, önlemini alıyor

Afetler kenti İzmir, önlemini alıyor

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başkanlığında, 54 sorumlu kurum ve kuruluş ile 75 destekleyici kurum ve kuruluşun temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen İzmir İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) Tanıtım Toplantısı’nda İzmir’in afet riskleri mercek altına alındı. Öncelikli hedefi afet olmadan önce tedbirleri hayata geçirmek olan İRAP kapsamında 27 hedef altında 10’u “kırmızı eylem” olmak üzere 227 eylem hazırlandığı belirtildi.

Afetler kenti İzmir, önlemini alıyor

Toplantıda konuşan Vali Köşger, “İlimiz içim afet riskleri konusunda başta gelen konu depremdir. Gerek imar planlarımızla, gerek ulaşım ağımızdaki bilimsellik, gerek yerleşim yeri seçiminde göstereceğimiz bilinçli yaklaşımlar, gerekse alt ve üst yapı çalışmalarında sergilenecek özen, inanıyorum ki yer ve zamanı önceden kestirilemeyen tüm afetler için alınacak en önemli tedbirdir” dedi.
Tuzla fayına dikkat
İzmir’in depremsseliği hakkında söz alan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi (DAUM) Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir de, “İzmir ilinin hem karada hem denizde fayları içermesi nedeniyle en yüksek afet riski deprem. Karadaki faylar, yerleşim yerlerinden geçiyor. Bü yüzden konut stoku çalışmalarına büyük önem vermeliyiz. Her durum için senaryo yaptık. Tsunami için yaptığımız senaryoda 6.8 büyüklüğündeki depremin Karaburun ve dış Körfez dediğimiz bölge ciddi anlamda zarar göreceği görüldü. 2 bin yılda bir harekete geçen ve 2 bin yıllık uykusunu tamamlayan Tuzla fayı ise 6.7 deprem ürettiğinde 9 şiddetinde bir yıkıma neden oluyor. Burada da yaklaşık 10 bin civarı bir can kaybından söz edebiliriz. İzmir fayı 6.6 büyüklüğünde deprem ürettiğinde de yaklaşık 10 bin civarı bir can kaybı olabilir” ifadelerini kullandı.
İzmir’in bir başka probleminin volkan patlaması olduğunu kaydeden Sözbilir, denizin içinde çok sayıda aktif volkan olduğunu dile getirdi. En güneyde çok büyük ölçekli bir fay olduğunu söyleyen Sözbilir, bu fayların devreye girmesi halinde ciddi tsunamiler oluşabileceğini belirtti.