Geri Dön
Ege‘Anlaşma yok’

‘Anlaşma yok’

İzmir’in kentsel dönüşümü için en fazla çabayı gösteren isimlerin başında gelen AK Parti Milletvekili Nasır, Büyükşehir’in Dünya Bankası’ndan aldığı herhangi bir kredinin olmadığını açıkladı

‘Anlaşma yok’

AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır, düzenlediği basın toplantısında kentsel dönüşümün geleceğine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Kentsel dönüşüm finansmanın önemine değinen Nasır, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Dünya Bankası’ndan aldığı 330-340 milyon dolarlık kredinin Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanmadığı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını dile getirdi. Konuyla ilgili TBMM’de soru önergesi verdiğini, şaşırtıcı bir sonuçla karşılaştıklarını anlatan Nasır, şöyle konuştu:

İmza atılmamış

“Soru önergesinin basına yansımasıyla, Dünya Bankası Ülke Direktörü Auguste Tano Kouamen, ‘İzmir Depremi sonrası Yeşil, Dayanıklı ve Kapsayıcı Acil Yeniden İnşa Projesi için henüz bir kredi anlaşması imzalanmamıştır’ şeklinde açıklama yaptı. Yıllardır kentsel dönüşümde hiçbir çaba Büyükşehir, depremzedeleri ve kentsel dönüşüm için çözüm arayışında olan vatandaşları oyalıyor. Zaten bir belediyenin hazine garantili kredi alarak kafasına göre kullanması diye bir uygulama yok. Altyapı Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’nün Dünya Bankası’ndan 4 yıldır kredi talebi olduğu ancak henüz sonuçlanmadığını biliyoruz. Sonuçlansa bile gelecek krediyle ilgili amacına uygun şekilde illere göre bakanlıkça kontrollü şekilde kullanılır.”
Dönüşümün yol haritası
İzmir’de kentsel dönüşümün nasıl olması gerektiğine de değinen Nasır, “Bütün yetkiler Büyükşehir’de ve bakanlığa bağlı kalmadan 30 ilçeyi bölgesi ile birlikte bütüncül olarak planlanlamalıdır. Bunu da, ada bazında emsal artışları sağlayarak yapması ile sorunu kesin şekilde çözer. 8-12 ay içinde yaklaşık 30 milyon bütçe ile dönüşüm yapılabilir.

Deprem yaşanmasa süreç başlayacaktı

Büyükşehir Belediyesi’nin 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasasına karşı olduğunu ve İzmir için bir kentsel dönüşüm stratejik eylem planı hazırlaması kararı alındığını belirten Necip Nasır, “Yerel yönetimler, STK’lar ve bakanlığın ortak bir çalıştayla İzmir modeli oluşturması kararlaştırıldı ancak bu süreçte 30 Ekim depremi yaşandı” diye konuştu.

Mahkemeye verdiler

Nasır, Büyükşehir’in meclisten geçirdiği riskli yapıların dönüşümüne ilişkin imar planları ile düzenleyici kararın da, 10.06.2021 tarihinde TMMOB Şehir Plancıları Odası’nca yürütmeyi durdurma kararı istemiyle mahkemeye verildiğini sözlerine ekledi.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler