Geri Dön

Bucalı 10 bin çocuk, toprakla kucaklaşacak...

Minikleri ilçenin simgesi olan üzümle buluşturan Buca Belediyesi çeşitli etkinliklerle toprağın değerini anlatıp çevre sevgisi aşılıyor

Bucalı 10 bin çocuk, toprakla kucaklaşacak...

Buca Belediyesi, şehir hayatında doğadan uzaklaşan çocuklar toprakla oynasın, tarımı, üretimi öğrensin diye geliştirdiği ‘Tohumdan Fideye Tarım Eğitimi’ projesini sürdürüyor. Buca İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle Kaynaklar’daki üzüm bağları içindeki Bağ Evi’nde verilen eğitimlerde öğrenciler, tarımsal üretimin aşamalarını ve bağ kültürünü öğreniyor.

Her hafta salı, çarşamba ve perşembe günleri düzenlenen eğitimler iki aşamalı gerçekleştiriliyor. İlk aşamada Buca Belediyesi’nin ziraat mühendislerinden teorik eğitim alan çocuklar, daha sonra gübreyle harmanladıkları toprağı sebze ve meyve dikmeye hazır hale getiriyor. Ardından, küçükler üzüm bağları arasında kendileri için oluşturulan özel stantta büyük bir özen ve sevgiyle bitkilerini toprağa karıştırıyor. Daha sonra bitkilerine can suyu veren çocuklar, fideleri evlerine götürerek yaşadıkları mutluluğu aileleriyle paylaşıyor.

Proje kapsamında bugüne kadar ilçede yaşayan 4 bin 500 çocuğa eğitim verilirken, Buca Belediyesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar 10 bin çocuk doğayla buluşacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber