Geri Dön
EgeDönüşüm bir an önce tamamlanmalı

Dönüşüm bir an önce tamamlanmalı

Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, İzmirlileri güç birliğine davet etti, “1999’daki yönetmelik öncesi ruhsat alan yapıların dönüşümü bir an önce tamamlanmalı” dedi

Dönüşüm bir an  önce tamamlanmalı

Ege Koop Genel Başkanı Hüseyin Aslan, 30 Ekim’deki depremin ardından siyasilerin başta kenetlendiğini, geçen sürede gelişme olmadığını söyledi, “Benzer bir depremde yine aynı acıları yaşamayalım” dedi. İzmir’in afetlere yönelik karakteristiği, kaçak ve denetimsiz yapılarının oranı, denetimli yapı stoğunun fiziksel (yaş) ve yapısal (depreme dayanıklı) özellikleri değerlendirildiğinde, nitelikli kentsel dönüşüm uygulamalarının kent için kaçınılmaz olduğunu belirten Aslan, “Kentsel dönüşüm bir an önce tamamlanmalı” çağrısında bulundu.

Aslan’dan çağrı

Dönüşüm kavramının; değişim, dönüşüm, canlanma, hayat bulma gibi kavramlarla ifade edildiğini vurgulayan Aslan, “1999’daki yönetmelik öncesi ruhsat alan yapıların dönüşümü bir an önce tamamlanmalı. Bu hayati çalışmanın bir an önce başlaması için İzmirlileri güç birliğine davet ediyorum. Benzer bir depremde aynı acıları tekrar yaşamayalım” diye konuştu.

Faiz düşürülmeli

Ege Koop’un 36 yıldır meslek odalarıyla, üniversitelerle işbirliği yaptığını, 150 bin kişinin güvenle oturduğu 13’ün üzerinde modern ve sağlıklı yaşam alanının bulunduğunu ifade eden Aslan, “Çok sayıda vatandaş kara kara düşünüyor. Dönüşüm konusunda nasıl bir yol izleyeceğini tam anlamıyla bilemiyor. Devletten alacağı kredi miktarının ne olacağını öğrenmiş durumda. Ancak geri ödeme konusunda kafaları karışık. Sadece emekli aylığıyla bu işin üstesinden gelemeyeceğini düşünüyor. Hükümetin bu konuda vatandaşa yardımcı olması lazım. Şu anda 0.40 olan faiz oranının daha da aşağı çekilmesi, vade süresinin de en az 20 yıl olması gerekir” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler