Geri Dön

Güneş enerjisiyle çevre dostu ulaşım

20 araçlık tam elektrikli otobüs filosunun elektriğini güneş enerjisi panelleriyle karşılayan Büyükşehir, 300 bin liralık tasarruf sağladı, daha az akaryakıt kullandı

Güneş enerjisiyle çevre dostu ulaşım

Büyükşehir Belediyesi, çevreci gemiler, tramvay, metro, banliyö gibi raylı sistem projeleriyle başlattığı karbon salımını düşürme yönündeki adımlara, elektrikli otobüslerle birlikte yeni bir boyut kazandırdı. 20 adet elektrikli otobüs filosuna sahip olan ESHOT Genel Müdürlüğü, bu araçları yine kendi ürettiği elektrikle çalıştırıyor.

300 bin liralık tasarruf

Eshot’un Buca’daki atölye binalarının çatılarında toplam 10 bin metrekarelik alanda kurulan güneş enerjisi santrali, geçen Ağustos’ta tam kapasiteyle enerji üretimine başladı. 7 aylık sürede 650 bin kilovat elektrik enerjisi üretilerek 300 bin liralık tasarruf sağlandı. Bu üretim değeriyle 8 bin ağacın bir günde filtreleyeceği miktara eşit olan 320 tonluk karbondioksit salımının da önüne geçilmiş oldu. ESHOT’un elektrikli otobüsleri atölye, garaj ve son duraklar olmak üzere 12 noktada şarj ediliyor. Ayrıca üretilen elektrik, ESHOT’un Bucadaki atölye ve binalarında da kullanılıyor.

İlk sefere başladığı 2 Nisan 2017den bu yana 30 milyona yakın yolcu taşıyan elektrikli otobüs filosu sayesinde İzmir’in toplu ulaşımında 448 bin 788 litrelik akaryakıt kullanımından da tasarruf edilmiş ve 1203 ton karbondioksit salımının önüne geçilmiş oldu. Yaklaşık bir yıllık süre içinde akaryakıtla çalışan otobüslerin yaratacağı salımı temizleyebilmek için 30 bin 197 ağaca gereksinim duyulacaktı. Ayrıca ESHOT bütçesinde ciddi bir pay alan yakıt, bakım, onarım ve işletme giderleri de, güneş enerjisi santralinin hayata geçmesiyle büyük oranda düşmeye başladı.

Yüzde 20 azalacak

Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde oluşturulan küresel ısınmayla savaşan bir dünya için yenilenebilir ve temiz kaynakların kullanımını özendirmek olan Başkanlar Sözleşmesine 2015 yılında taraf olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sözleşme gereği tüm paydaşlarla birlikte 2020 yılına kadar sera gazı salımını yüzde 20 azaltmayı taahhüt etmişti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber