Geri Dön
EgeHem lezzetli hem sağlıklı

Hem lezzetli hem sağlıklı

İznik’ten doğan İznikuru doğallığı herkesle buluşturuyor. Kendi meyve ve sebzelerini yetiştiriyor, Anadolu’nun farklı yerlerinden ürünleri uzun süre tüketilebilsin diye kurutup sunuyor

Hem lezzetli hem sağlıklı

Doğallığa, sağlığa önem veren, yenilikçi duruşuyla dikkat çeken İznikuru Ailesi, İznik’in ve Anadolu’nun en doğal ve özel lezzetlerini ulaştırmaya devam ediyor. Kendi bahçelerinde yetiştirdiği, Anadolu’nun farklı topraklarından aldığı ürünleri özenle kurutup, sunuma hazır hale getiren İznikuru, sağlığa faydalı ve destekleyici atıştırmalık ürünlerle müşterilerinin hayatlarına lezzet katıyor. İznikuru’nun sahibi Sedat Köse, tarlalardan sofralara uzanan ürünlerin yolculuğunu anlattı.

- Bize biraz marka hikayenizden ve ürünlerinizden bahseder misiniz?

Pandemi ve yaşanan talihsiz olaylar ile birlikte hayatlarımız hızla değişti. Doğadan ve doğaldan uzaklaşmanın bu gidişatta önemli bir payı olduğunu bir kez daha gördük. Biz Bursa’nın İznik ilçesinde yaşıyoruz. Burası doğası, gölü ve tarımı ile kendini kanıtlamış bir şehir. Doğallığın tadını bildiğimizden bunu herkes ile buluşturmak istedik. Meyve ve sebzeleri hem yetiştiriyoruz hem de uzun süre tüketilebilsin diye kurutup sizlere sunuyoruz.

- Tarım cenneti Anadolu’nun her yanından farklı bir güzellik çıkıyor. Siz ürünlerinizi Anadolu topraklarından mı yoksa ithal olarak mı temin ediyorsunuz?

Yetişen tüm ürünleri hem karbon ayak izini azaltmak hem de markamıza ismini veren verimli toprakları ve lezzetli ürünleri ile adını duyurmuş olan İznik topraklarından topluyoruz. Yetişmeyen birkaç meyveyi de Anadolu’da farklı yerlerden alıyoruz. İthal meyve kullanmıyoruz.

- Meyve-sebze yemek sağlık için olmazsa olmaz olsa da kısa sürede bozuluyorlar. Kurutulmuş meyvede bozulma, çürüme gibi konularla nasıl baş ediyorsunuz?

Meyve kurutmak çok eski zamanlardan itibaren yapılan bir işlem. Meyveler bozulmasın ve istenilen zaman tüketilebilsin diye. Bu işlem aynı zamanda büyük özgürlük. Ocak ayında kavun yediğinizde ya da şubat ayında eşsiz lezzeti ile şeftalimizi denediğinizde ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Teknoloji ile geliştirilen sistemler sayesinde nem oranı yüzde dört civarına indirilen meyvelerin biz artık bir yıldan fazla süre tüketilebileceğini biliyoruz. Kullandığımız paketler ürünlerimiz için hava ve nem geçirmezler. Bu sayede kurutulmuş halleri ile en az bir yıl uygun ortam sağlandığı takdirde saklanabilmektedir.

Hem lezzetli hem sağlıklı
Hiçbir katkı maddesi yok

- Sağlıklı atıştırmalıklar bizim olduğu kadar çocuklar için de iyi bir alternatif ama ürünün içeriği de en az lezzeti kadar önemli. İznikuru ürünlerinde katkı maddesi ya da çocuklar için zararlı olabilecek koruyucu kimyasallar, gıda boyaları var mı içinde?

Topladığımız meyveleri gıda kodeksine uygun şekilde yıkıyoruz, dilimliyoruz, kurutup paketliyoruz. Hiçbir katkı maddesi, koruyucu kimyasallar, gıda boyası ya da tatlandırıcı eklemiyoruz. Bu şekli ile doğaya ve her yaştan insana daha uygun olduğunu düşünüyoruz. Özellikle çocukların ellerinde ürünlerimizi gördükçe çok mutlu oluyoruz.

- Sizi sıklıkla spor organizasyonlarında görüyoruz. Bu işbirlikleriniz genç bir marka olmanızın verdiği enerjiden mi yoksa farklı bir sebebi var mı? Kendinizi sporda nasıl konumlandırıyorsunuz?

Doğal gıda tüketimini ve sporu hayat tarzı haline getirmiş, firmamız gibi genç dinamik insanlarla bu organizasyonlarda bir araya gelmek bize keyif veriyor. Gerek hedef müşteri kitlesi anlamında gerekse sağlıklı ve doğal beslenmeyi benimseyen insan gurupları anlamında sporcular ve sporseverler büyük paya sahip. Takipçilerimizle buluşmayı sürdüreceğiz.

Birçok yerde satış noktası

- Satış noktalarınız nereler?

Marketlerden hastane kantinlerine, kuruyemişçilerden yol üstü dinlenme tesislerine kadar birçok yerde satış noktamız bulunduğu gibi, bulamayan herkes için web sitemiz üzerinden ya da online satış kanallarından satışımız da mevcut.

- Ağınıza yeni noktalar ekleme planınız var mı?

Evet. Doğala, katkısız atıştırmalığa olan ihtiyaç artmaya devam ediyor. Ürünlerimiz ile tanışanlardan gelen olumlu geri dönüşlerden aldığımız güçle her geçen gün beklediğimizden de hızlı bir şekilde genişliyoruz. Bu anlamda sağlığın ve sağlıklı beslenmenin bu kadar ön plana çıktığı bir dönemde gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışı satış ağımızı genişletmek en temel amacımız. Sizlerde bizi sosyal medyadan takip edebilir ürünlerimizi sizlere ulaştırabilme heyecanımıza ortak olabilirsiniz.