Geri Dön
Egeİş dünyasına kulak verin

İş dünyasına kulak verin

Ege Genç İş İnsanları (EGİAD) tarafından düzenlenen Türkiye’de Seçmen Profili ve Yeni Trendler konulu toplantıda konuşan EGİAD Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, iş dünyası olarak siyasetten beklentilerini sıraladı.

İş dünyasına kulak verin

EGİAD’ın, Türkiye’nin daha güçlü ve güvenli bir geleceğe sahip olması için çalıştığını belirten Yelkenbiçer, şöyle konuştu:
Güven beklentisi
“İlk beklentimiz gençlerin ve kadınların karar verici pozisyonlarda olmaları. Eğitim sistemimizde tam bağımsızlık istiyoruz. Yönetişim alanında sivil toplumun, iş dünyasının, özel sektörün ve kamunun uyumlu bir bütün gibi çalışabileceği, fikir ve etkileşime açık, tabandan tavana doğru giden bir anlayış içerisinde işlemesini zorunlu görüyoruz. Kurumlarımızın yeniden şeffaflık, liyakat, bağımsızlık ve hesap verilebilirlik ilkeleri esasında organize edilmesini istiyoruz. Ekonomik olarak planlamanın, öngörülebilir ve istikrarlı bir yönetişim şeklinin tahsis edilmesini iş dünyası olarak acilen istiyoruz. Laik ve çoğulcu demokrasinin hiçbir seviyede tartışılamayacağını, kuvvetler ayrılığı ilkesinin günlük hayata yansıması olan bağımsız yargı ve denetim mekanizmalarının korunmasını talep ediyoruz. Ülkemizdeki her canlının onurlu yaşam ve varlığını sürdürme hakkının güvence altına alınmasını talep ediyoruz.”

Fransız heyetten işbirliği mesajı

2018-2020 yılları arasında Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcılığında bulunan, Eylül 2020’den bu yana ise Fransa İstanbul Başkonsolosu olarak görev yapan Olivier Gauvin, beraberindeki heyet ile Ege Genç İş İnsanları Derneği’ni (EGİAD) ziyaret etti. Sürdürülebilir sanayi ve girişimcilik başlıklarında gerçekleşen toplantıda, ortak bir organizasyonla iki ülke start up’larının ve yatırımcılarının biraraya getirilerek iki ülke girişimcilik eko sisteminin daha çok geliştirilebileceği konuşuldu. Geçen yıl iki ülke arasında 15 milyar euroluk bağlantı ve ticaret oluşturulduğuna dikkat çeken Gauvin, “Fransız teknoloji yatırımlarına ağırlık veren French Tech uygulamasında şu anda Fransız ve Türk olmak üzere 25 yatırımcı bulunuyor. EGİAD Melekleri ile bu kuruluşumuzu buluşturmayı isteriz” dedi.