Geri Dön
Egeİzmir ile Gaziantep güçlerini birleştirdi

İzmir ile Gaziantep güçlerini birleştirdi

112 kişilik heyet ile Gaziantep’te temaslarda bulunan İZTO, ihracat başta olmak üzere teknoloji, inovasyon turizm ve gastromi alanlarında ortak projeler üretecek

İzmir ile Gaziantep güçlerini birleştirdi

İzmir Ticaret Odası’ndan (İZTO) 112 kişilik heyet, işbirliği olanaklarını yerinde inceleyip ortak projeler üretmek için Gaziantep’i ziyaret etti. Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi ile bir araya gelen heyet, Gaziantep Ticaret Odası (GTO) ile de ortak meclis toplantısı düzenleyip işbirliği protokolü imzaladı.
Dış ticarette işbirliği
İki kentin dış ticaret konusunda birbirine katkı sunabileceğine inandığını dile getiren Vali Gül, “Gaziantep, limanı olmadığı için pek çok şeyi ithal ediyor. İzmir’den bu anlamda destek alabiliriz. İki şehri kucaklaştıralım” dedi. Belediye Başkanı Şahin de, “Kentimizde sanayide yüksek teknolojiye geçme hedefi ile uluslararası destekli proje çalışmaları yapıyoruz. Yeşil Dönüşümü çok önemsiyoruz. İzmir ile her türlü işbirliğine hazırız” diye konuştu. Ünverdi ise, “Yeşil dönüşüm konusunda diğer sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği halindeyiz. İzmir ile de ortak çalışmalar yürütmeye hazırız” ifadelerini kullandı.
Ortak noktamız çok
GTO’daki meclis toplantısında İzmir’in ekonomisi ve ticari hayatı hakkında bilgiler sunan Özgener de, ziyaretin başlıca nedenleri arasında kentlerin benzerliklerinin yer aldığını belirtti. İzmir ve Gaziantep’in, Türkiye ekonomisine en çok katkı koyan, dış ticaret fazlası veren kentlerin başında yer aldığını belirten Özgener, şöyle konuştu:
“İzmir batının, Gaziantep ise doğunun en dışa açık kentleri. Çok sektörlü ekonomik yapımız, farklı alanlarda ihracat yapabilme kabiliyetimiz, tarihi çarşılarımız, zengin bir mutfağa ve gastronomi kültürüne sahip olmamız gibi daha birçok alanda birbirine yakın ve ortaklığa açık bir yapımız var. Başta ihracat olmak üzere birçok alanda GTO ile çeşitli konularda işbirliği yapabileceğimize inancımız tam. İki şehir arasında mevcut ve potansiyel işbirliklerinin geliştirilmesi amacıyla ortak bir ideathon ya da hackathon düzenlenmesini önemsiyoruz. Ayrıca Gaziantep ve İzmir Coğrafi İşaretli Ürünler Dijital El Kitabının Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanmasının faydalı olacağına inanıyoruz.”
Kilit kentler
İzmir ve Gaziantep’in 100 yıl önce Milli Mücadele’nin, bugün ise ekonomik mücadelenin iki kilit şehri olduğuna dikkat çeken GTO Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım ise, “Protokolün Gaziantep-İzmir arasında ticari ve kültürel işbirliklerine, sorun ve ihtiyaçların giderilmesine katkı sağlayacak çalışmalar yapmamıza, iki odanın güçlü yanlarını birleştirmesine, birbirlerini tecrübeleri ile beslemelerine vesile olacağına inanıyoruz” dedi.