Geri Dön

İzmir’den Avrupa’ya tanı testi

MENDERES’DE bulunan İTOB Organize Sanayi Bölgesi’nde 25 yıldır faaliyet gösteren ve tanı kiti geliştiren Türklab firması, Kovid-19’a karşı yeni bir test geliştirdi.

İzmir’den Avrupa’ya tanı testi

15 dakikada hızlı ve hassas sonuç veren yeni tip koronavirüs tanı kiti, İngiltere, İspanya ve İtalya gibi Avrupa ülkeleri başta olmak üzere 21 ülkeye ihraç edildi. Bir aylık satışlarla 5 milyon liralık gelir sağlandı.
Firmanın genel müdürü Kartal Yağlıdere, kendilerinin geliştirdiği antikor testiyle virüse yakalanmış hastanın vücudunda Kovid-19’a karşı oluşan antikor cevabının tespit edildiğini, hastanın virüse yakalanıp yakalanmadığının da bu yoldan anlaşıldığını kaydetti. Yağlıdere, “Direkt virüsün kendisine bakmıyoruz. Hastalığa karşı kanda bağışıklık gelişmiş mi gelişmemiş mi bunun da tespitini yapıyoruz. Testimiz, 1 damla parmak kanıyla çalışıyor ve 15 dakikada sonuç veriyor. Hassasiyeti ve güvenirliği yüksek bir test” dedi. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan Kurban Bayramı açıklamasıSağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı sonrasında düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.Bakan Koca: "Kurban Bayramı'na doğru illerdeki vaka seyrine göre il bazında birtakım kısıtlamalar olabilir. Gelecek hafta yine konuşmuş olacağız."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber