Geri Dön
Egeİzmirli müteahhitlere proje ortaklığı çağrısı

İzmirli müteahhitlere proje ortaklığı çağrısı

Müteahhitler Federasyonu (MÜFED) Olağan Genel Kurul’unda İsmail Kahraman ikinci kez başkanlığa seçildi. AK Parti İzmir Milletvekili Necip Nasır da yeniden Onursal Başkan oldu.

İzmirli müteahhitlere proje ortaklığı çağrısı

Bugüne kadar yapılan çalışmalar ve yeni dönem projelerini anlatan Kahraman, “Kanun ve yönetmeliklerle ilgili, İzmir Ticaret Odası (İZTO) ve Sayın Nasır ile bakanlıklar nezdinde girişimlerimiz oldu. Bir çok talebi yerine getirdik” dedi. Sektörün gözünün İzmir’de olduğunu belirten Kahraman, “Özellikle kentsel dönüşüm ve yeni imar alanlarında uzun yıllar proje yapılacak kapasiteye sahibiz. İzmirli müteahhitler olarak üzerimize düşen sorumluluklarımızın farkında olmamız gerekiyor ancak açılan ihalelere baktığımızda firmalarımız ilgi göstermiyor. Küçük olsun benim olsun değil, büyük olsun hepimizin olsun anlayışına göre hareket etmemizde fayda olacağı kanaatindeyim. Gerektiğinde ekonomik işbirliği yaparak gücümüzün yetmediği işlerde proje ortaklığı yapmalıyız” dedi.

Maliyet sıkıntısı

İZTO Başkanı Mahmut Özgener de, “Kentimizin kalkınması ve sektörümüzün sorunlarının çözülmesi için taleplerimizi iletmeye ve işbirliği içerisinde olmaya devam edeceğiz. İzmir’in imar yönetmeliğinin onaylanmasında ve otopark yönetmeliğinin uzatılmasında verdiği desteklerden dolayı Necip Nasır’a teşekkür ederim. Sektörün en büyük sıkıntısı inşaat maliyetlerinin artması. Fiyatlarla ilgili bir denetim mekanizması oluşturulmalı” diye konuştu.

2012’den bu yana da kentsel dönüşüm yapılması için çalıştıklarını belirten Nasır ise, şöyle konuştu:

Rant İzmir’in olsun

“Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum hem yerel yönetimin hem merkezi hükümet hem de sektör paydaşlarının dahil edilerek İzmir’le ilgili bir kentsel dönüşüm stratejik planının yapılması talimatı verdi. 100’e yakın kurumla bugüne kadarki en faydalı çalışmaları yapıyoruz. Ülkemizde dönüşümün kaçınılmaz olduğu ve teşvik edilmesi konusunda bütün siyasi partilerle hemfikir olduk. Yüzde 65’i kaçak ve gecekondu olan İzmir’de 700 bin konutun dönüşmesi gerekiyor. İzmir’de yüzde 20-30 sağlıklı konut stoğu var. Biz İzmir’i dönüştürmek zorundayız. Güçlerimizi birleştirip ortak işler yaparak İzmir’in rantını İzmir’de bırakmamız lazım.”

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler