Geri Dön
EgeKentin ortasında vaha gibi olacak

Kentin ortasında vaha gibi olacak

Kuşadası Belediyesi tarafından yenileme çalışmaları sürdürülen Kasım Yaman Parkı yeni sezonu daha yeşil bir görünümle karşılamaya hazırlanıyor. Başkan Ömer Günel “Parkı, modern bir turizm kentine yakışır alt ve üstyapıya kavuşturacağız” dedi.

Kentin ortasında vaha gibi olacak

 

Kuşadası’nda Kasım Yaman Parkı, yeni bir görünüm kazanıyor. Çalışmalar tamamlandığında parkın 2.180 metrekare olan yeşil alan miktarı 675 metrekare daha artırılarak 2.865 metrekareye çıkarılacak. Tarihi yapı ve taşların, belirlenen arkeopark alanı içinde sergileneceği Kasım Yaman Parkı, dikilecek yeni ağaç ve bitkilerle mevcut durumundan çok daha yeşil bir dokuya kavuşturulacak.

Parktaki çocuk oyun alanı 405 metrekareye çıkaracak ve alana 5 adet yeni oyun modülü eklenecek. 25 adet ahşap bank, 12 adet çöp kovası, 9 adet kuş evi, ahşap park giriş takının da yer alacağı parkta, aydınlatma sayısı da 23’ten 38’e çıkarılacak.

Belediye Başkanı Ömer Günel, kentin en önemli yeşil alanlarından olan Kasım Yaman Parkı’nı modern bir turizm kentine yakışır alt ve üstyapıya kavuşturacaklarını belirtti, “Bu alanımızda geçmişte bazı değişiklikler yapılarak oldubittiye getirilmeye çalışılmıştı. Kasım Yaman Parkı, kentimizin akciğerlerinden birisidir. Parkımızda yaptığımız yenileme ve bakım çalışmaları ile 4.919 metrekarelik parsel alanı içerisinde bulunan yeşil alan miktarı, 2.865 metrekareye çıkarılacak. Parkımız, özgün ve doğaya uygun bir peyzaj tasarımına sahip olacak” dedi.

Bayramda açılacak

Yapısal peyzaj unsurları olarak 458 metre bordür, 1230 metrekare granüllü parke taşı, 450 metrekare oyun alanı saha betonu, 425 metretül ahşap traversin kullanılacağı Kasım Yaman Parkı’nın Ramazan Bayramı’nda kullanıma açılması hedefleniyor.

Çarşılar yenileniyor

Kuşadası Belediyesi’nin kentin turistik çarşılarında yürüttüğü yenileme çalışmaları kapsamında doğal taş döşeme işlemi tamamlanan cadde ve sokaklarda Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne bağlı ekipler peyzaj çalışmasına başladı. 

Aydın Büyükşehir Belediyesi ile Kuşadası Belediyesi iş birliğinde kentin turistik çarşılarında yapılan yenileme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Çalışmalar kapsamında bugüne kadar Sevgi, Bülent Çağatay ve Sabucalı sokaklar ile Barlar Sokağı’nda doğal taş döşeme işlemi tamamlandı. Ekipler doğal taş kaplama işlerine Sağlık Caddesi, Barbaros Hayrettin Paşa Bulvarı ile Öge Sokak’ta devam ediyor. Kahramanlar Caddesi’nin Adalızade Mezarlığı’na uzanan kısmında ise alt yapı yenileme çalışmaları aralıksız olarak sürüyor.

‘Otizmin farkındayız’

Kuşadası’nda 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle bir etkinlik düzenlendi. Belediye, Kuşadası Otizm Derneği ve Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği (KUPAD) iş birliğinde düzenlenen etkinlikte, müziği otizmli çocukların tedavisinde kullanan Neyzen Kerem Tufan sahne aldı. Müzisyen Tuğrul Öztürk tarafından müzik eğitimi verilen çocukların sergilediği performans büyük bir beğeniyle dinlendi.

Otizme dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Tarihi Kervansaray’da düzenlenen etkinliğe Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel, Kuşadası Belediye Başkan Yardımcıları Oğuzhan Turan, Seyfi Seyhan Suvari, Yusuk Atak, Belediye Meclisi Üyeleri, Kuşadası Otizm Derneği Başkanı İbrahim Durak ve otizmli çocuklar katıldı. Kuşadası Otizm Derneği Başkanı İbrahim Durak, toplumun tüm otizmli çocukları kendi çocuğu gibi görmesi gerektiğini belirtti.

Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan, “Farklılıkları birlikte fark edelim ve onların sevgi dolu enerjilerini hissedelim. Toplumsal bilinçlenme ile otizmli bireylere karşı anlayışlı olmalı ve onları ayırmadan yanlarında durmalıyız” dedi.

Etkinliğin sonunda Kuşadası Otizm Derneği Başkanı İbrahim Durak tarafından Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel adına Başkan Yardımcısı Oğuzhan Turan’a, Kuşadası Profesyonel Aşçılar Derneği Başkanı Aydın Sürer’e, Sıradışı Çocuklar kurucusu müzisyen Tuğrul Öztürk’e, Psikolojik Danışman Güven Kaya’ya ve Neyzen kerem Tufan’a teşekkür plaketi verildi.