Geri Dön
EgeKuraklık etkisi gözle görüldü

Kuraklık etkisi gözle görüldü

Germencik’te derinlikleri 2 metre uzunlukları 1 kilometreyi bulan zemin yarıklarını inceleyen Aydın Büyükşehir, durumun kuraklık kaynaklı olduğunu açıkladı

Kuraklık etkisi gözle görüldü

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin geçen ay Germencik’in tarım arazilerinde ve yerleşim bölgelerinde meydana gelen toprak yarılmalarının nedenlerinin araştırmak için kurduğu teknik heyet ön inceleme raporunu yayımladı. Yarılmanın kuraklığa bağlı su çekilmesinden kaynaklandığı ortaya konuldu.
Derinlikleri yer yer 2 metreyi, uzunlukları bir kilometreye yaklaşan toprak yarılmalarının incelenmesi için 4.8 metrelik gözlem çukuru açıp çeşitli derinliklerinden toprak numuneleren alan heyetin raporunda şu ifadeler yer aldı:
Killi yapı etkili oldu
“Büzülme limiti, şişme potansiyeli, likit limit, plastik limit gibi değerler göz önünde bulundurularak kıvam parametrelerinin değerlendirilmesiyle killi yapının su çekilmesine bağlı olarak atmosferik olaylar neticesinde blok halinde çatladığı saptandı. Arazi bölgesinde 1, 3 ve 4.80 m derinliklerden alınan örneklerin bütününün ciddi şişme ve dolayısıyla da büzülme problemleri oluşturabilecek zeminler olduğu görüldü. Gölem çukurunda yarık derinliğinin yaklaşık 70 cm olduğu ve daha derine ilerlemediği tespit edildi.”