Geri Dön
EgeÖdüle doymuyorlar

Ödüle doymuyorlar

Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin orman yangınlarında gösterdiği mücadele onurlandırıldı. Balıkesir Büyükşehir Kuşadası ve Pamukkale belediyelerinin restorasyon projeleri taçlandırıldı

Ödüle doymuyorlar

Denizli Büyükşehir, Balıkesir Büyükşehir, Kuşadası ve Pamukkale belediyelerinin çalışmaları taçlandı. Orman yangınlarına karşı başarılı bir şekilde mücadele eden Denizli Büyükşehir Belediyesi, teşekkür belgesi ile ödüllendirildi.
Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, gerçekleştirdiği restorasyon ve kentsel tasarım çalışmaları ile Metin Sözen Büyük Ödülü’ne layık görüldü. Kuşadası ve Pamukkale belediyeleri de Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen yarışmadan ödülle döndü.
Adeta seferber oldular
Denizli ve çevre illerde yaşanan orman yangınlarına karşı başarılı şekilde mücadele eden Büyükşehir Belediyesi, İçişleri Bakanlığı ve Denizli Valiliği tarafından teşekkür belgesi ile ödüllendirildi. Vali Ali Fuat Atik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla hazırlanan teşekkür belgesini Başkan Osman Zolan’a takdim etti. Vali Atik, “Çok güzel bir uyumla çalıştınız. Bizim yüzümüzü ağarttınız” dedi. Başkan Zolan da, “Orman teşkilatımız, itfaiye teşkilatımız, AFAD’ımız işbirliği içerisinde, orman yangınlarına anında müdahale etti. İtfaiye teşkilatımız hem Marmaris hem de Manavgat’taki yangınların söndürülmesine de destek oldu” diye konuştu.
‘Tarihte görülmemiş çalışma’
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin tarihi ve kültürel kimliğini ortaya çıkarmak amacıyla gerçekleştirdiği çalışmalar Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda Metin Sözen Büyük Ödülü’ne layık görüldü.
Ödülü, Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz adına alan Genel Sekreter Dr. Mustafa Küçükkaptan aldı. Küçükkaptan, “Başkanımızın belediyeciliği ve bakışıyla şehirde bugüne kadar, tarihinde görülmemiş bir restorasyon, koruma, kollama ve ayağa kaldırma çalışması sürdürüyoruz” dedi.
Mezar taşları sergilenecek
Kuşadası Belediyesi, ‘Kuşadası Adalızade Tarihi Mezar Taşları Açıkhava Müzesi Projesi’ ile Tarihi Kentler Birliği (TKB) tarafından düzenlenen Tarihi Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda başarı ödülüne layık görüldü. Ödülü belediye adına Meclis Üyesi Melahat Yaylacı, TKB ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün elinden aldı. Kuşadası Adalızade Tarihi Mezar Taşları Açıkhava Müzesi projesi kapsamında, Osmanlı döneminden kalan mezar taşları sergilenecek.
Geleceğe miras
Pamukkale Belediyesi ise, Tarihi Kentler Birliği’nin düzenlediği ‘2020 Yılı Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması’nda uygulama projesi kategorisinde ‘Laodikeia Kuzey (Kutsal) Agora, Batı Portik Restorasyonu’ ile ödüle layık görüldü. Başkan Avni Örki, “Projemizle kültür mirasını gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyoruz” ifadesini kullandı. Projeyle, Anadolu’nun en büyük yapılarından biri ve duvarının resimlerle boyandığı dünyadaki tek örnek olan Laodikeia Batı Portiği ayağa kaldırılıyor.