Geri Dön
EgeÖğrencilere dört bin yatak

Öğrencilere dört bin yatak

İzmir Valiliği kentteki üniversite öğrencilerinin barınma sorunu için harekete geçti. Toplam dört bin yatak kapasiteli misafirhanelerin kapısı bir ay süreyle gençlere açılıyor

Öğrencilere dört bin yatak

İzmir Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin, parklarda sabahlayıp ‘Barınamıyoruz’ pankartı açan üniversite öğrencilerinin ev ve yurt sorununu çözmek için başlattığı seferberliğe İzmir Valiliği de katıldı. Misafirhanesi bulunan kamu kuruluşlarının temsilcileriyle görüşen Vali Yavuz Selim Köşger, 4 bin yatak kapasitesi temin ettiklerini ve 1 ay süreyle geçici olarak öğrencilerin faydalanmalarını sağlayacaklarını açıkladı. İhtiyaç sahibi öğrenciler ile kız öğrencilerin, öncelik verileceği belirtildi.

Herkes okula yakın yere

İzmir’de soruna yönelik bir çalışma yürüttüklerini anlatan Vali Köşger, “Balçova Termal’den başlayarak milli eğitim bünyesindeki uygulama otelleri, öğretmen evleri, polis moral eğitim merkezleri, SGK ve DSİ gibi kamu kurumlarımızın misafirhaneleri öğrencilerin geçici olarak kalması için tahsis edilecek. İlgili numaralar paylaşılacak. Kendi okullarının lokasyonundaki yerlere yerleştirilecekler. İhtiyaç duyulursa ileriye yönelik başka çözümlere de başvurabiliriz” dedi.

Özel yurtlar boş

İzmir’de 12 bin kapasiteli özel yurt bulunduğunu sözlerine ekleyen Vali Köşger, “Bu özel öğrenci yurtlarının da henüz dolmadığını size belirtmek isterim. Yaklaşık 9 bin civarında kapasite dolmuş değil. Bu kapasite de kullanıldığı taktirde sürecin atlatılacağına inanıyorum. İzmir 30 Ekim 2020’de bir deprem yaşadı. 5 bin civarında konut oturulamaz hale geldiği için vatandaşlarımız kiraya çıkmak durumunda kaldı. İzmir’de, bunların oluşturduğu talep fazlası nedeniyle bir fiyat yükselmesi gerçekleştiği de anlaşılıyor. Bunun da öğrencilerimize yansımaması için öğrenci yurtlarının kullanılması gerektiğini değerlendiriyoruz” diye konuştu.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler