Geri Dön

PICASSO’YA VEDA

2019’da İzmir’in kültür-sanat yaşamına, Picasso: Gösteri Sanatı Sergisi damga vurdu.

PICASSO’YA VEDA

2019’da İzmir’in kültür-sanat yaşamına, Picasso: Gösteri Sanatı Sergisi damga vurdu. 160 bine yakın ziyaretçi, dünyaca ünlü eserleri canlı görebilmek için Arkas Sanat Merkezi önünde uzun kuyruklar oluşturudu. 18 Eylül’de açılan sergi, üç buçuk ayda İzmir tarihinin en yoğun ziyaretçi akınına sahne oldu. Özellikle öğrencilerden yoğun şekilde ilgi gören sergi, Picasso sergileri arasında giriş ücreti olmayan ilk ve tek sergi olmasıyla da büyük takdir topladı. Ayrıca, ilk kez Picasso: Gösteri Sanatı sergisinde yer alan ‘Sesli Rehber’ hizmeti, izleyicilere Picasso’nun gösteri dünyasını dinleyerek keşfetme fırsatı sundu.
Picasso’nun bütün yaşamına nüfuz eden gösteri sanatına olan tutkusu çevresinde kurgulanan, çok yönlü kişiliğiyle rengarenk ve farklı bir Picasso’nun tanıtıldığı sergi, sadece İzmir’den değil, pek çok farklı ilden ve yurt dışından da ziyaretçileri ağırladı. Paris’ten İzmir’e uzanan bir köprü vazifesi gören sergide; Paris Picasso Ulusal Müzesi, Fondation Julio Gonzalez, Opera Garnier ve Brüksel’de yer alan Kontaxopoulos-Prokopchuk Koleksiyonu’ndan 83 eser, Picasso’nun gösteri dünyasını konu aldığı birçok önemli tablosu, tasarladığı kostümler, eskizler, heykeller ve yaşamına dair fotoğraflar yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dünyaya çok net Ayasofya mesajıSon dakika haberi... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Botan Çayı Beğendik Köprüsü'nün açılışına video konferansla katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan törende yaptığı konuşmada Ayasofya'nın ibadete açılmasıyla ilgili, 'Haklı kararlılığımızın sonucu olarak ibadete açtık. Kimin ne dediğine değil milletimizin ne istediğine göre bu kararı aldık' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber