Geri Dön
EgeSağlıklı yaşamın püf noktaları

Sağlıklı yaşamın püf noktaları

Hasta olana kadar yaşam tarzına dikkat edilmediğini belirten Dr. Berilğen, “Sağlıklı yaşamın temel birkaç kuralına uyularak başta diyabet ve kalp hastalıkları olmak üzere çok sayıda problem önlenebilir” dedi

Sağlıklı yaşamın püf noktaları

Teknolojik gelişmelerin yaşam standartlarında artışa, yaşam standartlarındaki artışın da sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşama yol açtığını belirten Özel Akut Kalp Damar Hastanesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Dr. Rida Berilğen, “Birçok birey hasta olana kadar yaşam tarzına dikkat etmiyor. Bununla birlikte sağlıklı yaşamın temel birkaç kuralına uyularak başta diyabet (şeker hastalığı) ve kalp hastalıkları olmak üzere önemli sayıda hastalık önlenebiliyor” dedi.
Toplumda hasta olsun olmasın tüm bireylerin uyması gereken sağlıklı yaşam tarzına ait bazı temel kurallar olduğunu belirten Berilgen, “Bunlar, sigaranın bırakılması, beslenme şeklinin düzene koyulması, düzenli egzersiz yapılmadır” bilgisi verdi. Sigara içimi ile kalp damar hastalıklarındaki ölüm riskinin 2 katına yükseldiğini belirten Berilğen, şöyle konuştu:
Beslenmeye dikkat
“Başka bir yönden bakılırsa sigara içen bir kişinin sigarayı bırakması ile kalp damar hastalıklarından ölüm riski yarı yarıya azalmaktadır. Pasif içicilik adı verilen sigara içilen ortamlarda bulunma yoluyla oluşan maruziyet ve elektronik sigara içiminin de risk taşıdığı unutulmamalı. Günümüzde geliştirilmiş olan birçok ilaç ve yöntem sigaranın bırakılmasını kolaylaştırmak için kullanılıyor. Sağlıklı bir yaşamın temel öğelerinden biri de beslenme şekli. Herhangi bir hastalığı bulunmayan bireylerde beslenmenin ağırlığını sebze, meyve, baklagiller, tam tahıl ürünleri gibi bitkisel kaynaklı gıdalar oluşturmalı. Az yağlı süt ürünleri (süt, peynir, yoğurt vb) ve deniz mahsülleri tercih edilmesi gereken sağlıklı hayvansal gıdalar. Besinler pişirilirken kızartılmamalı, kavurulmamalı; haşlama, ızgara, fırınlama benzeri yöntemler tercih edilmeli. Tuz tüketimi günde 5 gramı geçmemeli. Margarin ve tereyağı gibi katı yağlardan uzak durulmalı, zeytinyağı başta olmak üzere sıvı yağlar tercih edilmelidir.”
Egzersiz yapın
Sağlıklı bireylerde haftada 2.5-5 saat arası egzersiz yapılmasının önerildiğini belirten Dr. Rida Berilğen, “Günlük toplam 30-60 dakika yeterli, kilo problemi olan bireylerde süre uzatılabilir. Egzersiz olarak en sık tempolu yürüyüş öneriyoruz. Bunun yanında daha kısa sürelerle ağırlık kaldırma gibi egzersizlerin de yapılması da yararlı olabilir. İdeal bir egzersiz orta yoğunlukta olmalıdır. Daha düşük yoğunluktaki egzersizlerde (yavaş tempo yürüyüş gibi) kalp koruyucu etkilerden sağlanan yarar azalır” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler