Geri Dön
Ege‘Sıfır atık üniversitesi olacak’

‘Sıfır atık üniversitesi olacak’

Dokuz Eylül Üniversitesi, 2021-2022 akademik yılına Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin katıldığı bir törenle başladı.

‘Sıfır atık üniversitesi olacak’

DEÜ tanıtım filmi ve ‘Mezunlarımız Diyor ki’ videosu gösterildi. Fakültelerine dereceyle giren öğrencilere hediyeleri verildi. Açılışta konuşan Bakan Kurum, üniversitelerin genç beyinlerin ve sağlıklı nesillerin yetiştirildiği merkezler olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler’de yaptığı konuşmada Türkiye’nin Paris Anlaşması’na taraf olarak iklim kriziyle mücadelede yeni bir döneme girdiğini belirten Kurum, “2053 hedefimiz net sıfır emisyon. Yeşil kalkınmaya yönelik yapacağımız her hamle yeni istihdam yeni üretim alanları açacaktır. Yeşil dönüşüme maruz kalan ülke değil, liderlik eden bir ülke olacağız. Dokuz Eylül Üniversitemizi sıfır atık üniversitesi yapacağız” diye konuştu.
Bakan Pakdemirli de, birçok üniversiteyle işbirliği yaptıklarını söyledi, “Bilgi teknolojileri ile ilgili en önemli projelerimizden biri yerli ve milli traktörümüz olacak. Ocak ayında seri üretimine başlayacağız. Elektrikli traktörle yüzde 80-90 oranında tasarruf elde edeceğiz. Bir diğer önemli projelerimizden biri de yerli ve milli kulak küpesini de oldukça önemsiyoruz. Projeyle büyükbaş hayvan varlığında ilk aşamada yüzde 20 verimlilik sağlanacağını umuyoruz” şeklinde konuştu. Rektör Prof. Dr. Nükhet Hotar ise, İzmir’de ilkleri gerçekleştirdiklerini vurguladı, 15 yerleşkenin sıfır atık belgesi aldığını söyledi, “Üniversitemiz bünyesinde Sıfır Atık- Entegre Atık Yönetim Biriminin kurulması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza başvurumuzu yaptık” dedi. DEÜ’nün 15 Temmuz Sağlık ve Sanat Yerleşkesi’nde yer alan Güzel Sanatlar ve Konservatuvar binalarını depreme dayanıksız olmaları sebebiyle yıkmak zorunda kaldıklarını hatırlatan Hotar, 1/1000’lik ve 1/5000’lik imar planlarının onaylandığını müjdeledi.