Geri Dön
EgeSırada dünya finali var!

Sırada dünya finali var!

Belediye tarafından kurulan Buca Bilim ve Sanat Merkezi, iki ayrı yarışmadan ödülle kente döndü.

Sırada dünya finali var!

Kızılçullu Enstitüsü ruhundan esinlenerek Buca BSM’yi kuran Buca Belediyesi, öğrencileri ile yeni gururlar yaşamaya devam ediyor.

Buca BSM, Antalya’da 187 takım ve 800 katılımcı ile gerçekleştirilen ROBOTEX Yarışması’nda, robotik kodlama ekibi hazırladıkları robotları ile 4 farklı kategoride ödülleri topladı. Öğrencileri ve Buca BSM eğitmenlerini tebrik eden Belediye Başkanı Erhan Kılıç, “Gençler geleceğimiz, onların kazandığı her başarı geleceğimizin de teminatı”şeklinde konuştu.

Alanında dünyanın en büyük yarışması olan ROBOTEX’te İleri seviye Labirent Çözme Kategorisinde yarışan Tuna Demir Türkiye birinciliği, temel seviye Mini Sumo Kategorisinde yarışan Eren Aker Balkır, Zeynep Rüzgar ve Emre Kaya Türkiye ikinciliği ve “Temel Seviye Folk Race Kategorisinde” yarışan Asya Eroğlu ve Poyraz Eroğlu Türkiye üçüncülüğü ile geri döndü.

İleri Seviye Çizgi İzleyen Kategorisinde yarışan Deniz Ceviz ve Ege Ercan Lokman ise Jüri Özel Ödülü kazandı. Öğrenciler, kasım ayında Estonya’da gerçekleşecek ROBOTEX Dünya Finali’nde ülkemizi temsil edecek. Buca BSM’nin ortaokul alanında ki bilimsel projesi, MEF Okulları Ortaokullar Arası Proje Yarışması’nda, Fen Bilimleri kategorisinde ön değerlendirmeyi geçerek finale kalan 21 proje arasına girmeyi başardı.