Geri Dön

‘Siyasette aşka itibar edilmeli’

‘Siyasette aşka itibar edilmeli’

İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Fikirler Gecesi”ne konuk olan Sosyolog Prof. Eric Fassin, siyasetin sadece akıldan ibaret değil, aynı zamanda duygulardan ibaret olduğunu söyledi.

“Popülizm: Büyük Hınç” isimli kitabıyla dikkatleri üzerine çeken Fassin, İzmir Fransız Kültür Merkezi’nde ‘Avrupa’da sol, neo-liberalizm ve popülist strateji’ konulu konferans verdi. Sokakta siyaset, toplumsal hareketler, siyasal aktivizm konularında çalışmalar yapan Prof. Dr. Ayşen Uysal’ın sorularını yanıtlayan Fassin, popülizmin bir kavram değil, bir sözcük olduğunu belirtti.

Yoğun ilgi gösterildi

Siyasetin sadece akıldan ibaret olmadığına da dikkat çeken Fassin “Siyaset, değerleri savunma mekanizmasıdır ve aslında siyaset biliminde duygulardan söz etmek lazım, çünkü popülizm aşkla bağlantılıdır. Siyasette duygulara itibar edilmesi çok yeni. Aşkın tüm türlerinin devlet inşa sürecinde önemli olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Merkez Müdürü Caroline David de, “Gösterilen ilgi İzmirlilerin entelektüel yapısını ortaya koyuyor” dedi.

Üsküdar'da denize düşen kadın böyle kurtarıldıÜsküdar'da denize düşen kadın sahildeki bir kişi tarafından kurtarıldı. Kadın, ambulansla hastaneye kaldırılırken, denizden çıkarıldığı anlar kameralara yansıdı.
Magazin Haberleri Bülteni 19 Şubat 2020İşte magazin gündeminin öne çıkan gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber