Geri Dön

Türk makineleri dünya madenlerinde

Maden sektöründe dünya devlerinin bir araya geldiği fuarizmir’deki 8. MINEX Fuarı’nda, Türkiye’nin maden ve doğal kaynak zenginliğinin yanı sıra makine ve teknolojik ilerlemeleri de sergilendi.

Türk makineleri dünya madenlerinde

Fuara katılan firmaların temsilcilerinden Ozhan Kara, çevreci bir kuruluş olarak atık ve cevher kısmında suyu ve atığı ayrıştırıp her ikisinin geri kazanımını sağlayan sistemleri tanıttıklarını belirtti. Tuğba İpek ise, “İş makinası dahilinde olan ve onlara hizmet eden yedi tane patentli, Türkiye’de muadili olmayan, dünyada ise bir kısmının az sayıda örneği olan makineler üretiyoruz. Maden sektöründe şu anda en büyük sıkıntı, riskli alanlarda faaliyette olan makinelerde insan gücü, gördüğümüz eksiklikleri analiz ederek Ar-Ge çalışmaları yürüttük. Makinalarımız tamamen insansız” dedi.

Mühendis yetiştiriyoruz’

Kayıhan Oğuz da, “Madenlerin daha hızlı, ekonomik, çevreci ve emniyetli üretimini sağlayan çözümler ortaya koyuyoruz. Yeni mühendislerin vizyonunu açık tutuyor, onları kendi içimizde yetiştiriyoruz. Ülkemiz nadir toprak elementleri açısından oldukça zengin, Türk madenciliği dünyada henüz markalaşamadı ancak son dönemde çok hızlı ataklar yapmaya başladı” şeklinde konuştu.

Irak'tan getirilen 17 Türk işçi Kütahya'da yurda yerleştirildiYeni tip corona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında işçi olarak çalıştıkları Irak'tan yurda getirilen biri kadın 17 Türk vatandaşı, Kütahya'daki Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) ait öğrenci yurduna yerleştirildi.
Sıkıntıdan evde tek başına tavla oynadıMuğla'da yeni tip corona virüs (Kovid-19) tedbirleri dolayısıyla evinden çıkamayan 65 yaşındaki Şadi Durmaz'ın sosyal medyada paylaşılan tek başına tavla oynadığı anları gösteren görüntü ilgi çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber