Geri Dön
Ege‘Uydukent’in hiçbir sorunu kalmayacak’

‘Uydukent’in hiçbir sorunu kalmayacak’

26 yıl içinde birçok problemle boğuşan Uydukent’te olumlu adımlar attıklarını belirten Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, “Parsel malikleri, değer artış paylarını öderse yapı ruhsatlarını alabilecek” dedi

‘Uydukent’in hiçbir sorunu kalmayacak’

Kuşadası’nda, temelleri 1995 yılında atılmasına karşın 26 yılda sorun yumağı haline gelen Uydukent’te sorunlar çözülüyor. Yıllardır yasal konularda karşılaştığı sıkıntılar nedeniyle yapı kullanım ruhsatı sorunu yaşayan sakinler, 9 ay önce yürürlüğe giren Değer Artış Yönetmeliği’nin gereklerini yerine getirmeleri halinde ruhsatlarını alabilecek.
15 Eylül 2020’de İmar Kanunu’nda yapılan değişiklik kapsamında yürürlüğe giren ‘İmar Planı Değişikliğine Dair Değer Artış Payı Hakkında Yönetmelik’ gereği, Serbest Piyasa Kurumu lisanslı 2 gayrimenkul değerleme kuruluşu tarafından Uydukent’te 22 parselin 12’sinde değer artışı olduğu, 10’unda ise olmadığı yönünde rapor verildi. Rapor, içinde belediyeden üyelerin de bulunduğu, 7 kişilik bağımsız bir komisyon olan İmar Planı Değer Artış Tespit Komisyonu tarafından incelenerek uygun bulundu. Ardından, 13. madde uyarınca değer artışı olmayan 10 parselin tapu sicillerine konan şerh kaldırıldı, değer artışı bulunan 12 parsele ilişkin şerh aynen korundu.

‘Elektrik de çözülecek’

Belediye Başkanı Ömer Günel, Büyükşehir’in 1/5000’lik nâzım imar planını kabul etmesinin ardından, Uydukent’i 1/1000’lik imar uygulama planına dahil ettik. Planı Büyükşehir de onayladı. Ancak. yönetmelik doğrultusunda yaptırılan değerleme çalışması ile 12 parselde değer artışı olduğu tespit edildi. Ne yazık ki İmar Kanunu ve söz konusu yönetmelik, değerinde artış olan parsele şerh konulmasını zorunlu kılıyor. Yönetmelik gereği tapulara tek tek şerh koymamız da mümkün değil. Sorunun kalıcı çözümü için, parsel maliklerinin aralarında anlaşarak değer artış paylarını ödemeleri gerekiyor” dedi.
Günel, Uydukent’teki elektrik kesinleriyle ilgili olarak da, mağduriyetin giderilmesi adına gereken çalışmaların yapıldığını belirtti, “Dağıtım firması ile temaslarımızı sürdürüyoruz. Farklı zamanlarda 3 kez kesilen elektriklerin açılması için şahsen kefil oldum. Elektrik probleminin yıl sonuna kadar ortadan kalkacağını öngörüyoruz” diye konuştu.

ASKİ’den yatırım

Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) tarafından altyapısına şimdiye kadar 165 milyon liralık yatırım yapılan, Davutlar-Güzelçamlı Kanalizasyon Hattı’nın 2. etap çalışmalarına başlandı. Büyükşehir Başkan vekilleri Evrim Karakoz ile Barış Altıntaş’la, çalışmaları inceleyen Başkan Ömer Günel, hatta 12 milyon liralık yatırımla toplam 30 bin 585 metre kanalizasyon yapılacağını belirtti.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler