Geri Dön
EgeVatandaşın sağlığı için denetimler artırılmalı

Vatandaşın sağlığı için denetimler artırılmalı

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in taklit ve tağşişli ürünlere yönelik soru önergesini cevaplayan Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılı rakamlarını paylaştı.

Vatandaşın sağlığı için denetimler artırılmalı

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in taklit ve tağşişli ürünlere yönelik soru önergesini cevaplayan Tarım ve Orman Bakanlığı, 2020 yılı rakamlarını paylaştı. 2020 yılında yapılan denetimlerde 435 firmaya ait 788 parti üründe taklit, tağşiş ve tehlikeli madde tespit edildiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bu ürünlerden 651 parti üründe taklit ve tağşiş yaptığı, 137 parti üründe ise kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde değiştirildiği tespit edilmiştir” dedi.
En fazla et ve süt
“En çok taklit ve tağşiş yapılan ürünler hangileridir?” sorusunu da yanıtlayan Pakdemirli, bu ürün gruplarının et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile bitkisel yağlar olduğunu söyledi. Sertel de, “Hızla artan fiyatlar karşısında alım gücü düşen vatandaşlarımız ne yazık ki piyasa koşullarına göre oldukça ucuz ürünlere yönelmek zorunda kalabiliyor. O nedenle gıda ve gıda güvenliğinin çok daha fazla öne çıktığı günümüzde denetimlerin daha da artırılması gerekiyor” diye konuştu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler