Geri Dön

‘Yüzde 11 veriyor yüzde 2 alıyoruz’

Hükümet’in İzmir’e ne kadar bütçe ayırdığı tartışması, Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu ile AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’ü karşı karşıya getirdi

‘Yüzde 11 veriyor yüzde 2 alıyoruz’

İzmir’e ayrılan bütçeyle ilgili Sayıştay raporunda yer alan rakamlar, CHP ile AK Parti arasında tartışmalara yol açtı. Hakimevleri Katlı Otoparkı’nın açılışında konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ‘CHP rakamları çarpıtıyor” açıklaması yapan AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül’e de yanıt verdi. İstatistik biliminin sağlıklı okunması durumunda doğru rakamlar verdiğini belirten Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu: İstatistik bilimi, rakamları okuyan kişiye göre farklı sonuçlar ifade eder. Doğru okumak isteyen gerçeği görür, yanlış okumak isteyense sonucu her yöne çekebilir. Devletin bütçesine 100 diyelim. Bunun içinden İzmir ne alıyor? Ne vermiş? Nüfusu kaç? Toplam nüfus içindeki oranı kaç? İzmir yılda 66 milyar lira vergi veriyor. Toplam içindeki payı yüzde 11 küsür, yüzde 5.5’in yaşadığı bir kent, yüzde 11.5 vergi veriyor. Peki toplam gelir vergisinden, bütçesinden ne pay alıyor? Yüzde 2.1! İzmir’deki vergi mükellefi, toplam vergi gelirlerinin yüzde 11.5’ini karşılıyor ama, devlet bütçesinden İzmir’e gelen para yüzde 2 oluyor. Bu rakamları unutmayın! Merkezi hükümetin İzmir’e nasıl baktığını göreceksiniz.”

‘Ben, Başka şehirde mi yaşıyorum acaba?’

Kocaoğlu’nun sözlerine cevap veren Şengül ise, İzmir’in kavgaya değil hizmete ihtiyacı olduğunu belirtti, “Kocaoğlu hangi konuda yardıma ihtiyaç duyuyorsa gelsin, hep birlikte çözüm bulalım. Bugüne kadar bize ne taleple geldi de kendisini geri çevirdik? Biz İzmir’in geleceğini planlayalım istiyoruz. Birbirimizin açığını yoklamaya ve onun üzerinden siyaset yapmaya kalkışırsak, söyleyecek çok sözümüz olur. Ama İzmir’in kaybedecek zamanı yok. Bu kentin hizmete ihtiyacı var” dedi. Kocaoğlu’nun ‘Merkezi hükümet İzmir’e yatırım yapmıyor’ açıklamasınaysa sert çıkan Şengül, “Kocaoğlu, milyarca liralık belediye bütçesiyle bugüne kadar İzmir’e ne yaptığını çıkıp anlatsın. Yıllardır sürekli ‘metro yaptık’ diyor. Bugüne kadar zamanında bitirdiği tek proje yok. Kocaoğlu’nu dinleyince, acaba ben farklı şehirde mi yaşıyorum diye düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Metro ne oldu?

‘AK Parti Belediyeciliği’ kavramını da eleştiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “2008 yılında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, ‘Ben bu metroyu yapamıyorum’ dedi. İstanbul’da Kadir Topbaş da aynısını yaptı. Bunların projelerini Ulaştırma Bakanlığı yaptı. Bize de 2008 senesinde bir yazı geldi, ‘Yapamadığınız raylı sistem varsa bize devredin’ O dönem Üçyol- Fahrettin Altay hattını bitirmek üzereydik. ‘Üç tane daha metro projemiz var. Üçkuyular-Narlıdere, Üçyol- Buca ve Halkapınar- Otogar’ yanıtını verdik. Bunları teklif olarak gönderdik. ‘Hızlı trenle beraber Halkapınar- Otogar’ı yapacağız’ cevabı aldık. Şimdi 2019 seçimlerine gidiyoruz. Halkapınar ile Otogar arasındaki rayın adı bile yok” ifadelerini kullandı.

Dünyaca Ünlü Aktör Aamir Khan Niğde’de1994 ABD yapımı Forrest Gump filminin uyarlaması olan "Laal Singh Chaddha" filmini koronavirüs salgını nedeniyle Hindistan’da yarıda bırakan ünlü aktör Aamir Khan, kalan çekimlerini tamamlamak için Niğde'de yer baktı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber