Geri Dön
Eğitim722 milyon TL’lik ‘Kovid’ ödeneği

722 milyon TL’lik ‘Kovid’ ödeneği

Pandemi koşullarında yapılan yüz yüze eğitimle ilgili bilgi veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, okullarda Kovid ödeneğinin önceki yıla göre 10 kat arttığını ve 722 milyon TL’ye ulaştığını belirtti. 289 okulun ikili eğitime geçtiğini söyleyen Özer, pozitif vaka nedeniyle tamamı kapalı olan okulun bulunmadığını kaydetti.

722 milyon TL’lik  ‘Kovid’ ödeneği

Ayşegül Kahvecioğlu - Ankara / Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, önceki gün AK Parti Genel Merkezi’nde Genel Başkanvekili Binali Yıldırım başkanlığında yapılan istişare toplantısında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeleri ve milletvekillerine, “Kovid-19 salgınında yüz yüze eğitim” konusuyla ilgili bilgilendirme yaptı. 3,5 saat süren toplantıda 45 dakikalık bir sunum gerçekleştiren Özer, yüz yüze eğitimin ilk 6 haftasına yönelik verileri, okulların genel durumunu anlattı; milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Özer, toplantının başında geçen yıl online eğitimin sağlıklı geçtiğini ancak yüz yüze eğitimin eksik kaldığını, Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı ile sürekli diyalog halinde bu kararı aldıklarını ifade etti.

‘289 okul ikili eğitimde’

Kovid-19 salgını sürerken okullarda yüz yüze eğitime yeniden başlayabilmek için maske, dezenfektan ve temizlik malzemesi alımlarına ayrılan toplam ödeneğin 2021’de bir önceki yıla göre 10 kat arttığını ve 722 milyon TL’ye ulaştığını belirten Özer, “İhtiyaç duymaları halinde öğrenci ve öğretmenlere okullardan maske ve dezenfektan ücretsiz olarak sağlanıyor. Öğretmenlere her ay maske ve dezenfektan kiti veriliyor” dedi.

Yüz yüze eğitimde ilk 6 hafta itibarıyla ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde okula devam oranlarının yüksek olduğuna işaret eden Özer, “18 Ekim 2021 itibarıyla Türkiye genelinde 289 okul fiziki koşulları ve mevcudu dolayısıyla ikili eğitime geçiş yaptı. Şu anda pozitif vaka nedeniyle tamamı kapalı olan okul yok. Karantina süresinin 10 güne düşürülmesinin ardından kapalı sınıf oranı binde 2 oldu. Ve bu süreçte Türkiye genelinde vaka sayısı artmasına rağmen kapalı sınıf oranları önemli ölçüde azaldı. En çok sınıf Karabük’te; en az Şırnak’ta. Karadeniz Bölgesi’ndeki illerde sınıf kapama oranları diğer bölgelerden kısmen yüksek” diye konuştu.

113 bin temizlik personeli var

Öğretmenlerde bir doz aşı oranının yüzde 93, iki doz aşı oranının ise yüzde 86 olduğunu söyleyen Bakan Özer, yüzde 5 oranında öğretmenin de aşı olmayıp antikor ürettiğini aktardı. Okullarda en az bir doz aşı olan öğretmen oranının en düşük olduğu ilin yüzde 83,8 ile Bingöl ve en yüksek olduğu ilin yüzde 96,2 ile Edirne olduğunu belirten Özer, en az bir doz aşı yapılan destek personelinin oranlarının ise yüzde 96,1 ile yüzde 97,3 arasında değiştiğini kaydetti. Özer, okullarda temizlik personeli sayısının ise 113 bin olduğunu bildirdi.

Resmi Gazete'de yayımlandı! Erdoğan'dan 'Türkiye' kararı
Meteoroloji'den flaş uyarı! Pazar günü değişiyor
Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Merkez Bankası'ndan piyasaya bir müdahale daha
Jandarma ekipleri inanamadı! Tam 1 ton ağırlığında...
Akılalmaz olay! Koronavirüs aşısı olmamak için bunu yaptı
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
İlyas Salman vasiyetini açıkladı! 'Dünyadaki kirimle gideceğim'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
Sıla ve İlker Kaleli'nin bakışları sosyal medyayı salladı!
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta