Geri Dön
EğitimAğaçların Önemi İle İlgili Atasözü, Özdeyişler Ve Anlamları Nelerdir?

Ağaçların Önemi İle İlgili Atasözü, Özdeyişler Ve Anlamları Nelerdir?

Ağaçlar ve ormanlar vatanımızın süsü ve aynı zamanda akciğerleridir. İnsanlar ağacın, yeşilliğin olduğu her yerde huzuru bulur. Ağaçların sağlamış olduğu verdiği temiz havayı ve oksijen sayesinde sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürür. Sizin için Ağaçların önemi ile ilgili atasözü, özdeyişler ve anlamları nelerdir detaylarıyla birlikte derledik.

Ağaçların Önemi İle İlgili Atasözü, Özdeyişler Ve Anlamları Nelerdir?

Ağaçlar gölgeleriyle insanlara ve diğer tüm canlılara ferah alanlar sağlar. İnsanlar, meyve veren ağaçların meyvelerinden yer ve yaşamlarını sağlıklı bir şekilde sürdürürler. Bu sebeple ağaçların önemini anlatan pek çok atasözü ve öz deyişler bulunmaktadır.

Ağaçların Önemi İle İlgili Atasözleri ve Anlamları Nelerdir?

 - Ağaç (yaş)kesen baş keser atasözünün anlamı: Ağaçlara zarar veren, onları gereksiz yere kesen kişiler bir insanı öldürmüş, yok etmiş gibi olurlar. Çünkü ağaçlarında da canı vardır ve onların da yaşama hakkı bulunmaktadır.

 - Ağaca beşikten mezara kadar muhtacız: Yaşamımızın hemen hemen her sürecinde ağaçtan yapılan eşyalara muhtaç durumdayız.

 - Ağaçsız memleket duvaksız geline benzer: Nasıl duvaksız bir gelin olmazsa bir memleket de ağaçsız olmaz.

 Ağaçların Önemi İle İlgili Özdeyişler ve Anlamları Nelerdir?

 - "Bahçelerde ağaç olmalı insanda ideal. Eğer bahçede ağaç yoksa meyve de yoktur. İnsanda ideal yoksa geleceği yoktur. " -Necip Fazıl Kısakürek: Bir insanın ağaç gibi üretken olmasının gerektiği anlamına gelen bir sözdür.

 - ‘’Yeşil görmeyen gözler, renk zevkinden yoksundur". Mustafa Kemal Atatürk: Bu bölgeyi öyle bir ağaçlandırın ki, kör bir insan bile yeşillikler arasında olduğunun farkına varabilsin.’’ 

 - "Ağaç büyük bir armağandır. Canlıyken gölge verir, çiçek verir; öldüğünde de kerestesini. -Christian Jacq ": Ağaçtan her şekilde yararlanılmasının mümkün olduğunu anlatan güzel bir sözdür.

 - "Bir derdin varsa açabilirsin ağaçlara, ağaç yaprak verir, sır vermez rüzgara. -Cahit Sıtkı Tarancı": Bu cümlede anlatılmak istenmiş olan konu doğanın insana vermiş olduğu huzurdur. Sizi içine alır ve huzur verir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler