Geri Dön
EğitimAhmet Hamdi Tanpınar Kimdir? Hayatı, Eserleri, Romanları Ve Edebi Kişiliği

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir? Hayatı, Eserleri, Romanları Ve Edebi Kişiliği

Türk edebiyatında öncü olan pek çok yazar vardır. Bu yazarlardan bir tanesi de Ahmet Hamdi Tanpınar olarak bilinmektedir. Ahmet Hamdi Tanpınar eserleri günümüzde en çok okunan eserler arasına girmiştir. Özellikle üniversite sınavlarında Ahmet Hamdi Tanpınar eserleri soru olarak da sorulmaktadır. Peki Ahmet Hamdi Tanpınar kimdir? Ahmet Hamdi Tanpınar hayatı nasıldır? Ahmet Hamdi Tanpınar eserleri ve romanları nelerdir? Ahmet Hamdi Tanpınar'ın edebi kişiliği nedir? İşte Ahmet Hamdi Tanpınar ile ilgili tüm bilgiler.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir? Hayatı, Eserleri, Romanları Ve Edebi Kişiliği

Ahmet Hamdi Tanpınar İstanbul'da doğmuş olan bir Türk şairdir. Aynı zamanda deneme yazıları da bulunmaktadır.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kimdir?

Ahmet Hamdi Tanpınar İstanbul'da doğmuş olan bir Türk şairdir. Aynı zamanda edebiyat tarihçisi siyasetçi ve akademisyen olarak bilinmektedir. Ahmet Hamdi Tanpınar Türk tarihinde de ilk Cumhuriyet öğretmenlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Ahmet Hamdi Tanpınar aynı zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Maraş milletvekili olarak bilinmektedir.

Ahmet Hamdi Tanpınar Hayatı

Ahmet Hamdi Tanpınar 23 Haziran 1901 tarihinde Osmanlı İmparatorluğu'nun İstanbul şehrinde dünyaya gelmiştir. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın babası Hüseyin Fikri Efendi annesi de Nesime Bahriye hanımdır. Tanpınar ailesinde üç çocuktan bir tanesidir. Babası memur olduğundan dolayı sürekli olarak çocukluğunu farklı şehirlerde geçirmiştir. Ahmet Hamdi Tanpınar çocukluğunu Diyarbakır'ın Ergani ilçesi, Sinop Siirt ve Antalya'da geçirmiştir.

Annesi de Ahmet Hamdi Tanpınar Kerkük'te iken yolculuk sırasında fenalaşarak hayatını kaybetmiştir. Küçük yaşlarda annesiz kalan Ahmet Hamdi Tanpınar lise öğretimi için Antalya'ya gitmiştir. Antalya'da lise eğitimini bitirdikten sonra 1918 yılında üniversiteyi kazanarak İstanbul'a gelmiştir.

Ahmet Hamdi Tanpınar Eserleri

- Beş Şehir
- Edebiyat Üzerine Makaleler
- Yaşadığım Gibi
- Yahya Kemal
- Abdullah Efendinin Rüyaları
- Yaz Yağmuru

Ahmet Hamdi Tanpınar Romanları

- Aydaki Kadın
- Sahnenin Dışındakiler
- Huzur
- Suat'ın Mektubu
- Mahur Beste
- Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebi Kişiliği

Ahmet Hamdi Tanpınar edebi kişiliği bakımından Yahya Kemal'den etkilenmiştir. Edebi kişiliği bundan dolayı Yahya Kemal ile benzerdir. Ahmet Hamdi Tanpınar şiir roman ve deneme alanında eserler vermiştir. Buradan da edebiyat profesörü olmuştur. Ahmet Hamdi Tanpınar şiirlerinde daima hece ölçüsünü kullanmış ve serbest şiir döneminde de heceye ayrı bir hava katmıştır. Daha sonra serbest ölçü ile de şiirler yazmıştır.

Ahmet Hamdi Tanpınar geçmişe özlem ve yurt sevgisi gibi konularda eserlerinde bahsetmiştir. Sanatçı kimliğinin yanı sıra profesörlük unvanı ile de anılmıştır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler