EğitimAkdeniz Bölgesi İlleri Ve İlçeleri Nelerdir? İsimleri Ve Nüfusları İle Akdeniz Şehirleri

Akdeniz Bölgesi İlleri Ve İlçeleri Nelerdir? İsimleri Ve Nüfusları İle Akdeniz Şehirleri

27.10.2021 - 14:14 | Son Güncellenme:

Akdeniz Bölgesinin nüfusu yaklaşık 2 milyon 980 bindir. Bölgede toplam 8 şehir ve 104 ilçe bulunmaktadır. En kalabalık şehirleri Antalya ve Adana'dır. Isparta ve Burdur ise nüfusu en az olan şehirleridir. Akdeniz Bölgesinin illeri ve ilçeleri nelerdir? Sizin için nüfusları ile birlikte derledik.

Akdeniz Bölgesi İlleri Ve İlçeleri Nelerdir İsimleri Ve Nüfusları İle Akdeniz Şehirleri

Akdeniz Bölgesi en fazla göç alan bölgelerimizden biridir. Bunun nedenlerinden biri Antalya'da yaz turizminin gelişmiş olmasıdır. Adana'ya bağlı Çukurova'nın nüfusu ise bir yılda yaklaşık 55 bin artmıştır. Antalya ve Adana'dan sonra en göç alan şehri Mersin'dir.

Akdeniz Bölgesi İlleri ve İlçeleri Nelerdir?

1- Antalya

Türkiye'nin en kalabalık 6. şehridir. 1.417 kilometrekarelik bir alana sahip olan Antalya'nın en kalabalık ilçeleri Kaş, Alanya ve Kepez; nüfusu en az olan ilçesi ise İbradı'dır. Antalya'da 19 ilçe bulunmaktadır.

İlçeleri - Kepez - İbradı - Muratpaşa - Elmalı - Alanya - Akseki - Manavgat - Demre - Konyaaltı - Serik -Kemer - Aksu - Finike - Kumluca - Kaş - Gazipaşa - Döşemealtı

2- Adana

Yüz ölçümü 1.945 kilometrekaredir. Şehrin iş imkanlarının çok fazla olması, iç göç almasındaki en büyük etkendir. Şehirde 450 bin dekarlık pamuk ekim alanı bulunuyor.Adana'nın en kalabalık ilçeleri sırasıyla, Seyhan, Ceyhan ve Kozan'dır. Hatay, Osmaniye ve Mersin ile sınır komşusu'dur.

İlçeleri - Seyhan - Saimbeyli - Yüreğir - Feke - Çukurova - Aladağ - Sarıçam - Ceyhan - Yumurtalık - Kozan - Feke - İmamoğlu - Karaisalı - Karataş - Pozantı - Tufanbeyli,

3- Mersin

Kuzeyinde Niğde ve Konya, batısında Karaman ve Antalya, doğusunda Adana ile sınır komşusudur. Sanayisi ve tarımı gelişmiş olan kentin yüz ölçümü 15, 85 kilometrekaredir. Nüfusu yaklaşık 350 bin olan Tarsus en kalabalık ilçesidir. Nüfusu en az olan ilçesi ise Çamlıyayla'dır.

İlçeleri - Tarsus - Aydıncık - Toroslar - Gülnar - Akdeniz - Yenişehir - Mut - Mezitli - Silifke - Erdemli - Anamur - Bozyazı - Çamlıyayla.

4- Hatay

5,403 kilometrekarelik bir alana sahip olan Hatay'ın en kalabalık ilçeleri Antakya ve Defne'dir. Şehirde 15 ilçe bulunmaktadır.

İlçeleri - Antakya - Kumlu - Iskenderun - Belen - Defne - Dörtyol - Erzin - Samandağ - Kırıkhan - Yayladağı - Reyhanlı - Payas - Arsuz - Altınözü - Hassa

5- Burdur

Akdeniz Bölgesinin en az nüfusa sahip ilidir. Burdur'da 11 ilçe bulunmaktadır.

İlçeleri - Merkez - Kemer - Bucak - Gölhisar - Çeltikçi - Yeşilova - Çavdır - Altınyayla - Tefenni - Karamanlı - Ağlasun

6- Osmaniye

İlçeleri - Merkez - Sumbas - Kadirli - Hasanbeyli - Düziçi - Bahçe - Toprakkale -

7- Kahramanmaraş

Yüz ölçümü 3.017 kilometre karedir. En kalabalık ve en büyük ilçesi Elbistan'dır. Kahramanmaraş'ta 11 ilçe bulunuyor.

İlçeleri - Onikişubat - Ekinözü - Dulkadiroğlu - Elbistan - Nurhak - Afşin - Andırın - Türkoğlu - Pazarcık - Göksun - Çağlayancerit

8- Isparta -

İlçeleri - Merkez - Aksoy - Yalvaç - Eğirdir - Atabey - Şarkikaraağaç - Gelendost - Uluborlu - Keçiborlu - Gönen - Senirkent - Sütçüler - Yenişarbademli.

İlçeleri

Akdeniz Bölgesinin İlleri ve Nüfusları

1- Adana: 2.085.820

2- Antalya: 2.008.000

3- Mersin: 1.648.000

4- Hatay: 1.486. 500

5- Kahramanmaraş: 1.038.400

6- Osmaniye: 465.000

7- Isparta: 406.450
.
8- Burdur: 260.800