Geri Dön
EğitimAles Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? Ales Sınavı Puanı Geçerlilik Süresi

Ales Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? Ales Sınavı Puanı Geçerlilik Süresi

Akademik personel ve lisansüstü eğitim sınavı olarak da ön plana çıkan ALES, kariyer planlaması yapanlar adına büyük bir öneme sahiptir. Her sene belli tarihlerde gerçekleştirilen bu sınavı için, pek çok kişi kaç yıl geçerli olduğunu merak ediyor. Peki, ALES puanı kaç yıl geçerlidir? ALES sınavı puanı geçerlilik süresi.

Ales Puanı Kaç Yıl Geçerlidir? Ales Sınavı Puanı Geçerlilik Süresi

Sınava girdikten sonra ALES üzerinden belli bir puan alan pek çok kişi, ilk sene arzu ettiği yeri ya da sıralamayı elde edemeyebiliyor. Böyle durumlarda daha sonraki yılları denemek ve bunun için elindeki puanı kullanmak isteyen pek çok kişi bulunmaktadır. Tabii böyle bir durum söz konusu olduğunda ALES puanı kaç yıl geçerli oldu merak konusu haline geliyor.

ALES Puanı Kaç Yıl Geçerlidir?

Önceki yıllarda ALES puanını kullanıp geçerlilik süresi 3 yıl olarak biliniyordu. Fakat yönetmelik kapsamında gerçekleştirilen değişiklik ile beraber, günümüzde 5 yıl boyunca ALES puanını kullanmak mümkün. Sınava girişten itibaren 5 yıl sonraki sınava kadar aynı puan ALES için değerlendirilebilir.

Okutman, araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, çevirici, uzman ve eğitim ile öğretim planlamacısı gibi birçok bölüm kapsamında kariyer planlaması adına ALES puanı kullanılır. 2020 yılı itibariyle de 5 yıl süreli olarak ALES puanını değerlendirmek mümkün. Böylece lisansüstü eğitim için gerekli olan puan elde edilebilir ve 5 yıl süreyle istenildiği zaman kullanılabilir.

2017 yılında alınan karar sayesinde artık ALES puanı elde eden pek çok kişi, bu puanı 5 yıl süreyle kullanma hakkını elde edebiliyor. Böylece bir daha sınava girmeye gerek olmadan, daha sonraki yıllarda gerçekleştirilecek lisansüstü eğitim noktasında kullanmak mümkün hale geliyor. Bu doğrultuda 3 yıldan 5 yıla çıkarılan geçerlilik süresi sayesinde, farklı meslek gruplarına göre lisansüstü eğitim noktasında kullanılabilir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler