Geri Dön

Alfabede Kaç Harf Vardır? Türk Alfabesindeki Tüm Harfler Nelerdir?

Türkler tarih boyunca birçok alfabe kullanmışlardır. Bu alfabeleri kullanarak yazılı alfabeyi geliştirmişlerdir. Peki, günümüzde Türkler hangi alfabeyi kullanmaktadır. Türk Alfabesindeki tüm harfler nelerdir? Sizlere alfabe hakkında bilgileri detaylıca inceledik.

Alfabede Kaç Harf Vardır? Türk Alfabesindeki Tüm Harfler Nelerdir?

Yıllarca süre gelen zaman diliminde birçok alfabe kullanılmıştır. Türklerin şuan ki kullandıkları Alfabe ise 29 harften oluşan Latin Alfabesidir.

Alfabede Kaç Harf Vardır?

Türkler yıllar boyunca birçok alfabe kullanmışlardır. Bu alfabeler kullanılarak dillerini yazılı hale getirmişlerdir. Şuan kullanmakta olduğumuz Türk Alfabesi ise Latin Alfabesidir. 1 Kasım 1928 yılında kabul edilen bir kanun ile bu alfabe de toplamda 29 harf bulunmaktadır.

1 Kasım 1928 yılına kadar kullanılan alfabe de 23 harf bulunmaktaydı. Bu harfler şu şekildedir:

A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X, Y, Z

Uygulanan bu alfabe Türk Kültüründeki ses uyumunun sağlanması amacıyla geliştirilmiştir. Bu sebeple Q ve X harfleri Latin Alfabesinden çıkarılmıştır. Bu harflerin çıkarılmasından sonra Ç, Ğ, İ, J, Ö, Ş, U, Ü harfleri eklenerek yeni bir düzenleme yapılmıştır. Böylece 1 Kasım 1928 yılından sonra 29 harften oluşan Türk Alfabesi kabul edilmiştir. Bu tarihten beri de Türk Alfabesi kullanılmaktadır.

Türk Alfabesindeki Tüm Harfler Nelerdir?

Bir dilin seslerini gösteren ve belli bir sıraya göre dizilmiş harflerin bütününe alfabe denmektedir. Ülkemizde Türk Alfabesi kullanılmaktadır. Bu alfabe Latin Alfabesi temel alınarak düzenlenmiştir. Türk Alfabesinde toplamda 29 harf bulunmaktadır. Türk Alfabesi ünlüler ve ünsüzler olarak ikiye ayrılmaktadır. Ünlü harfler 8 adet iken, ünsüz harfler 21 tanedir. Türk Alfabesinde yer alan harfler şu şekildedir:

A, B, C, D, E, F, G, H, I, K, L, M, N, O, P, Q, R, S, T, V, X, Y, Z

Ünlü harfler de kendi arasında kalın ünlüler ve ince ünlüler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kalın ünlüler A, I, O, U iken, ince ünlüler ise E, İ, Ö, Ü harfleridir. Kalın ünlüler dilin geri çekilmesi ile oluşmaktadır. İnce ünlüler ise dilin ileriye doğru itilmesi ile oluşmaktadır.

 

Ceza yemekten bıktı... Araçta havuz keyfini ağaç tepesine taşıyorAntalya'da aracının üstünü kesip havuza dönüştürüp trafikte havuz keyfi, ardından da başka bir aracının üzerini teras gibi kullanarak bagaj kısmında mangal keyfi yapan oto aksesuarcısı Murat Tokmak (30), yediği cezalar sonrası eski tip bir minibüsün motorunu ve tekerleklerini söküp ‘sosyal mesafeli’ ağaç jakuzi yapmaya başladı. Aracı trafiğe sokmayıp vinçle bir ağacın üstüne koyacağını belirten Tokmak, “Buna da ceza yazacaklarını düşünmüyorum. Yersem bir daha proje yapmam” dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber