Geri Dön
EğitimAntep Fıstığı Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Antep Fıstığı Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Antep fıstığı ağacı kısa boylu ve yere yakın bir ağaç türüdür. Antep fıstığı ağacının çiçekleri ise üzüm salkımlarını andırmaktadır. Antep fıstığının meyveleri ise son derece faydalı olmaktadır. Antep fıstığının çalıya benzeyen bir şekli bulunmaktadır. Antep fıstığı ağacı meyvesinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Antep fıstığı ağacı ise altın ağaç olarak anılmaktadır. Üreticisi açısından karlı bir yatırım olduğu bilinmektedir. Antep fıstığı hakkında tüm detayları derledik.

Antep Fıstığı Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Antep fıstığı ağacı sık dalları olan taşlık yerlerde bile yetişebilen bir ağaç türüdür. Mineral bakımında zayıf olan bir toprakta bile ağaç ürün vermektedir.

Antep Fıstığı Nerede Yetişir?

Antep fıstığı yetiştirmek ürünü açısından oldukça karlı olmaktadır. Antep fıstığı pek çok toprak yapısında kolaylıkla yetişmektedir. Toprağın az mineralli olması da yetişmeye engel olmamaktadır. Ağaç olarak bodur bir görüntüsü bulunmaktadır. Taşlık arazilerde yetişmektedir. Antep fıstığı çeşitleri de bulunmaktadır. Türkiye’de yetişen Antep fıstığı ise yağlı ve lezzetli olmaktadır.

Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Antep fıstığı meyvesi son derece faydalı bir bitkidir. Antep fıstığı sıcak ve kurak yaz iklimi olan yerleri sever. Kışların ise soğuk olduğu yerlerde yetişmektedir. Antep fıstığı ağacı sıcak havayı sevmektedir. Yaz ikliminin uzun sürdüğü Akdeniz ikliminde ise daha kolay yetişmektedir. Antep fıstığı yetiştirmek için kavrulmuş çiğ çekirdeğe ihtiyaç duyulmaktadır.

Antep fıstığı ağacının meyvesi son derece faydalı olmaktadır. Dengeli tüketildiği zaman vücudun yağ ihtiyacını karşılar. Antep fıstığı ağacı yaklaşık 10 kilo meyve vermektedir. Meyvesi kolesterolün dengelenmesini sağlar. Diyabet hastalarına iyi gelmektedir.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler