Antep Fıstığı

Antep Fıstığı

Son dakika Antep Fıstığı haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan Antep Fıstığı gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan Antep Fıstığı haber sayfamızda...

Antep Fıstığı

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 645 antep fistigi haberi bulunmuştur.
Hangi şehrin neyi meşhur?
Hangi şehrin neyi meşhur? Ülkemizin her köşesinde farklı bir meyve ya da sebze yetişiyor. Hangi şehrimiz neyiyle ünlüymüş bilmek isteyenler buraya!
Gaziantepli üreticilerin 'kırmızı kabuklu' fıstık mesaisi sürüyor
Gaziantepli üreticilerin 'kırmızı kabuklu' fıstık mesaisi sürüyorGüneydoğu Anadolu Bölgesi'nin önemli tarımsal ürünlerinden Antep fıstığı, getirisiyle üreticinin yüzünü güldürüyor.
16.09.2021Ekonomi
Antep fıstığı tarlada 28, tezgahta 120 lira
Antep fıstığı tarlada 28, tezgahta 120 liraGüneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, 'yeşil altın' olarak bilinen Antep fıstığında, iklim değişikliği ve 'yok yılı' nedeniyle rekolte düşüşü yaşandı. Şahinbey Ziraat Odası Başkanı Ali Çolak, tarladan 28-33 lira arasında alınan ben fıstığın işlendikten sonra tüketiciye 120 liradan satıldığını söyledi. Çolak, bölgedeki fıstık fiyatlarının tüccarlar tarafından belirlendiğini, fahiş fiyatların önlenebilmesi için TMO'nun alım yapması gerektiğini belirtti.
10.09.2021Ekonomi
18 liraya sattık 120 liraya yedik
18 liraya sattık 120 liraya yedikGeçen sezon Antep fıstığında ‘var yılı’ olmasına rağmen kilogramı üreticiden 18 liraya çıkan fıstığı tüketici 120 lirayı aşan fiyatlarla yedi. Bu sezon ise ‘yok yılı’ yaşanıyor. Aradaki fark bu yıl daha fazla açılacak.
4.09.2021Ekonomi
Baklava nasıl yapılır? Baklava şerbeti nasıl yapılır, tarifi ve malzemeleri neler?
Baklava nasıl yapılır? Baklava şerbeti nasıl yapılır, tarifi ve malzemeleri neler?Baklava şerbetli tatlılar arasında yer alıyor. Masterchef'in yeni bölüm fragmanında baklava yer alıyor. Masterchef'te baklava tarifinin yer almasından sonra ise izleyiciler baklava tarifi ve malzemeleri ile ilgili detayları araştırıyorlar. Peki baklava nasıl yapılır, malzemeleri neler?
1.09.2021Yemek
Fıstık Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?
Fıstık Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?Fıstık günümüzde pek çok kişi tarafından sevilen bir yemiştir. Çoğunlukla tatlılarda tercih edilmektedir. Fıstığın güzel tadının yanında faydaları da oldukça fazladır. Fıstık ağacı nerede yetişir? Kısaca özellikleri nelerdir tüm detayları ile derledik.
26.08.2021Eğitim
Antep Fıstığı Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?
Antep Fıstığı Ağacı Nerede Yetişir? Kısaca Özellikleri Nelerdir?Antep fıstığı ağacı kısa boylu ve yere yakın bir ağaç türüdür. Antep fıstığı ağacının çiçekleri ise üzüm salkımlarını andırmaktadır. Antep fıstığının meyveleri ise son derece faydalı olmaktadır. Antep fıstığının çalıya benzeyen bir şekli bulunmaktadır. Antep fıstığı ağacı meyvesinin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Antep fıstığı ağacı ise altın ağaç olarak anılmaktadır. Üreticisi açısından karlı bir yatırım olduğu bilinmektedir. Antep fıstığı hakkında tüm detayları derledik.
26.08.2021Eğitim
Güneydoğu, kuru meyve ihracatının 4'te 3'ünü kayısıdan sağlıyor
Güneydoğu, kuru meyve ihracatının 4'te 3'ünü kayısıdan sağlıyorGüneydoğu Anadolu Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mehmet Çıkmaz, bölgenin yılın 7 ayında yaptığı 147 milyon 736 bin dolarlık kuru meyve ve mamulleri ihracatının 4'te 3'ünün Antep fıstığı ile kaysıdan sağlandığını bildirdi.
17.08.2021Ekonomi
Kilis'te boz Antep fıstığı hasadı başladı
Kilis'te boz Antep fıstığı hasadı başladıKilis'te üreticiler boz Antep fıstığını hasat ediyor.
24.07.2021Ekonomi
Gaziantep’e ‘fıstık’ gibi yatırım
Gaziantep’e ‘fıstık’ gibi yatırımSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “yeşil altın” olarak da bilinen Antep fıstığıyla ilgili, “Ülkemizin ilk lisanslı deposunu Gaziantep’e kazandırdık. Bölgesel kalkınmaya örnek projemiz ile fıstık elektronik ortamda alınıp satılacak” dedi.
22.07.2021Ekonomi
Bakan Varank: Türkiye'nin ilk lisanslı Antep fıstığı deposunu Gaziantep'e kazandırdık
Bakan Varank: Türkiye'nin ilk lisanslı Antep fıstığı deposunu Gaziantep'e kazandırdıkSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "yeşil altın" olarak da bilinen Antep fıstığının değerine değer kattıklarını belirterek, "Ülkemizin ilk lisanslı deposunu Gaziantep'e kazandırdık. Bölgesel kalkınmaya örnek projemiz ile fıstık elektronik ortamda alınıp satılacak." ifadesini kullandı.
21.07.2021Ekonomi
Son dakika... 24 saat elde tüfek, Antep fıstığı nöbeti!
Son dakika... 24 saat elde tüfek, Antep fıstığı nöbeti!Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde, 'yeşil altın' olarak bilinen Antep fıstığının hasat döneminin yaklaşmasıyla arazilerdeki güvenlik önlemleri de arttı. Fıstık bahçelerinin bekçileri, ellerinde av tüfekleriyle 24 saat boyunca, ağaçlardaki mahsulün çalınmaması için nöbet tutuyor. Öte yandan bekçiler, olası bir hırsızlık olayı ile karşılaştıklarında da jandarmayı arayarak ihbarda bulunuyor.
21.07.2021Gündem
Tam kararında tarifler
Tam kararında tariflerŞöbiyetYAPILIŞI: İlk önce süt ve irmiği tencerede orta kısık ateşte 3-4 dakika fokurdatıp kenara park edelim (bu ikili iyice samimi olup şişecek ve şöbiyet kaymağımızı oluşturacak)...
18.07.2021Pazar
Antep fıstığı ihracatında gelir yılın ilk yarısında yüzde 136 arttı
Antep fıstığı ihracatında gelir yılın ilk yarısında yüzde 136 arttıTürkiye'den bu yılın ocak-haziran döneminde yapılan Antep fıstığı ihracatının tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 136 artarak 85 milyon 433 bin dolara çıktı.
16.07.2021Ekonomi
Şanlıurfa'da alternatif ürün olarak ekimi yapılan lavantanın hasadı başladı
Şanlıurfa'da alternatif ürün olarak ekimi yapılan lavantanın hasadı başladıŞanlıurfa'nın Suruç ilçesinde alternatif ürün olarak ilk kez ekimi yapılan lavantanın hasadına başlandı.
11.07.2021Ekonomi
Yağmur suyu hasadıyla 5 yılda 1000 ton su tasarrufu yaptı
Yağmur suyu hasadıyla 5 yılda 1000 ton su tasarrufu yaptıBurdur'da iş insanı Ercan Akın (60), evinin bahçesinde kurduğu sistemle 5 yıldır yağmur suyuyla ürün yetiştiriyor. 90 tonluk iki depoda biriktirdiği yağmur suyuyla bahçesinde damla sulama sistemiyle meyve, sebze ve ağaçları sulayan Akın, "Yıllık ortalama 200 ton civarında su tasarrufu yapıyorum." dedi.
3.07.2021Ekonomi
55 milyon liralık 8 projeye toplu açılış
55 milyon liralık 8 projeye toplu açılışSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gaziantep’te, İpekyolu Kalkınma Ajansı eliyle üreticilerden çiftçilere, turizmcilerden girişimci kadınlara kadar birçok paydaşı ilgilendiren ve 55 milyon lira yatırım bedeli olan sekiz projenin resmi açılışını yaptı.
27.06.2021Ekonomi
Gaziantep 8 projenin açılışı yapıldı
Gaziantep 8 projenin açılışı yapıldıGaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, açılışı yapılan 55 milyon liralık 8 projenin değerli yatırımlar olduğunu belirterek, "4 üniversitesi olan bu şehir bir araştırma merkezi olma yolunda hızlı ilerliyor." dedi.
26.06.2021Ekonomi
Lisanslı depolarda ürünlerini muhafaza edenlere verilecek destekler belli oldu
Lisanslı depolarda ürünlerini muhafaza edenlere verilecek destekler belli olduLisanslı depolarda ürünlerini muhafaza eden üretici ve üretici örgütlerine verilecek kira, nakliye ve analiz ücretleri belirlendi.
22.06.2021Ekonomi
ABD'de tonlarca 'yasadışı' fıstık ele geçirildi!
ABD'de tonlarca 'yasadışı' fıstık ele geçirildi!"Yasadışı" fıstıkların küçük paketler halinde satılmasının planlandığı bildirildi. Polis ekipleri, olaya ilişkin bilgisi olanların kendileriyle iletişime geçmesini istiyor.
21.06.2021Dünya
Aşılama tamam
Aşılama tamamYunusemre Belediyesi Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında 2021 yılı aşılama çalışmalarını tamamladı. Kırsal mahallelerde yabani zeytin, menengiç ve armut ağaçlarına 75 bin göz aşılama yapıldı.
6.06.2021Ege
Yunusemre’nin bal üretimine destek
Yunusemre’nin bal üretimine destekYunusemre Belediyesi, arı yetiştiricilerine desteklerini sürdürüyor. Yağcılar Mahallesi Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen törenle 500 arı kovanı ve 2 bin 500 adet lavanta fidesi dağıtıldı.
28.05.2021 Ege
Fıstıkta gelecek yıl için endişelendiren haber
Fıstıkta gelecek yıl için endişelendiren haberGüneydoğu'da, 'yeşil altın' olarak bilinen Antep fıstığı da kuraklıktan nasibini aldı. 'Yok' yılı nedeniyle bu yıl rekoltenin düşük beklendiği Gaziantep ve bölge illerdeki fıstık ağaçlarında gelecek yıl çıkacak ürünü gösteren 'karagözler' azlığı ile üreticiyi endişelendiriyor. Gaziantep Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, ağaçlarda yaptıkları incelemelerde karagözlerin gelecek yıl mahsulde ciddi düşüşe yol açacağını gösterdiğini belirterek, "Bu yıl zaten 'yok' yılı. Ancak gelecek sezon 'var' yılı. Fakat fıstık ağaçlarındaki karagözlerin azlığı ve seyrekliği 2022'de rekoltede yüzde 60 düşüş olacağını gösteriyor" dedi.
27.05.2021Ekonomi
Antep fıstığına Karagöz korkusu
Antep fıstığına Karagöz korkusuGüneydoğu Anadolu Bölgesi’ni ciddi oranda etkileyen kuraklık, Antep fıstığında sadece bu sezonu değil gelecek sezonu da tehdit ediyor. Üreticiler, ağaçlarda bir sonraki sezonda çıkacak ürünü gösteren ‘karagözlerin’ çok az olduğunu söyledi
26.05.2021Ekonomi
SON LEZZET!
SON LEZZET!Sosyal medya fenomeni Michele, Gabriella, Daniela ve Elia Cedolin’den oluşan ‘Kardeşler Mutfakta’ ekibi, okuyucularımız için Capricci di Ricotta, Lasagne Bolognese ve Cassata alla Siciliana tarifi hazırladı...
16.05.2021Cadde

Benzer Haber Etiketleri

antep fıstığıgaziantepfıstıküretimekonomi

Antep Fıstığı ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.