Geri Dön
EğitimArşiv Araştırması Nedir, Neleri Kapsar? Arşiv Araştırması Hangi Durumlarda Olur?

Arşiv Araştırması Nedir, Neleri Kapsar? Arşiv Araştırması Hangi Durumlarda Olur?

Gerek kamu kurumları gerekse de özel sektörde çalışmak için kişiler için bir takım araştırmalar söz konusu olmaktadır. Özellikle, kamu kurumlarına girişte güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması adı altında bazı incelemeler yapılmaktadır. Yapılan bu araştırmalardan arşiv araştırması ne anlama gelmektedir? Arşiv araştırması ne için yapılmaktadır? Bu araştırmanın süresi ne kadar sürebilmektedir? İşte, arşiv araştırmasının ne olduğu ve neleri kapsadığı hakkındaki hususlar.

Arşiv Araştırması Nedir, Neleri Kapsar? Arşiv Araştırması Hangi Durumlarda Olur?


Arşiv araştırması, araştırma yapılan kişi hakkında kolluk kuvvetleri tarafından aranıp aranmadığı ve herhangi bir sicil kaydının olup olmadığının ortaya çıkarılması yönünde yapılmakta olan bir araştırmadır. Bu araştırma süresinin, ilgili kanun ve araştırma kapsamındaki duruma göre şekillenmekte olduğu düşünülmektedir.

Arşiv Araştırması Nedir, Neleri Kapsar?

Arşiv araştırması, kolluk kuvvetlerinde ya da istihbarat birimlerinde adil sicil kaydının ve herhangi bir sınırlama ve kısıtlama olup olmadığının, kişinin kolluk tarafından aranıp aranmadığının saptanmasına ve bu yönde mevcut kayıtların incelenmesine yaramakta olan araştırmalardır. Bu çıkarımlarla arşiv araştırması kişinin suç ve suç unsurları hakkında her hangi bir eylemi olup olmadığını kapsamaktadır.

Arşiv Araştırması Hangi Durumlarda Olur?

Arşiv araştırmaları özellikle kamu görevlerine girerken yapılan bir araştırmadır. Çünkü kamu görevini icra edecek kişilerin adli anlamda herhangi bir kusurunun olmaması gerekmektedir. Bu işlemlerde şu hususlar dikkate alınmaktadır:

- Kimlik kontrolleri ile daha öncesinden başka bir uyruk kaydının olup olmadığı,
- İstihbarat ve kolluk birimlerinde herhangi bir arşiv kaydının olup olmadığı,
- Adli sicil kaydının kontrolü,
- Arama kaydı ve tahdit unsurlarının olup olmadığı,
- Terör örgütleri ve milli güvenliği tehdit eden oluşumlarda bulunup bulunmadığı,
- Atatürk ilke ve inkılaplarına aykırı herhangi bir davranışın bulunup bulunmadığı,
- Şeref ve haysiyeti zedeleyecek unsurlara ilişkin kaydının olup olmadığı,
- Yabancı kişiler ile bir hasım bulunup bulunmadığı,

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler