Geri Dön
EğitimAsal Çarpan Nedir, Nasıl Bulunur? Asal Çarpanlara Ayırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Asal Çarpan Nedir, Nasıl Bulunur? Asal Çarpanlara Ayırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Asal çarpan konusu, matematik dersi konularından kişilerin en fazla zorlandıkları konulardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu bakımdan asal çarpan konusunun herkes tarafından anlaşılabilir şekilde açıklanması çok önemlidir. Bu bakımdan Asal çarpan nedir, nasıl bulunur? Asal çarpanlara ayırma işlemi nasıl yapılır? Şeklinde zihinlerde oluşan soruların yanıtlarını bütün ayrıntıları ile birlikte derledik.

Asal Çarpan Nedir, Nasıl Bulunur? Asal Çarpanlara Ayırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Asal çarpan konusunun kişiler tarafından anlaşılması, konu ile ilgili olarak karşılaşılan matematiksel problemlerin çok daha kolay bir şekilde çözümlenmesine büyük katkı sağlar. Bu bakımdan kişilerin asal çarpan konusunun net bir şekilde öğrenmiş olması büyük öneme sahiptir. 

Asal Çarpan Nedir, Nasıl Bulunur?

Asal çarpan verilen bir sayının asal olanlarına asal çarpan adı verilmektedir. Bu bakımdan verilmiş olan bir sayının asal çarpanlarının bulunabilmesi için bütün çarpanların listesi çıkarılıp, bu listede içerisinde asal çarpanları seçmek gerekir. 

Örnek olarak 12 sayısının asal çarpanlarını bulalım. 12 sayısının çarpanları 1, 2, 3, 4, 5, 6 ve 12 sayılarıdır. Bu çarpanlar arasındaki asal çarpanlar ise 2 ve 3 sayılarıdır. Diğer çarpanlar asal değildir. Bundan dolayı 12 sayısının asal çarpanları yalnızca 2 ve 3 sayıları olmaktadır. 

Asal Çarpanlara Ayırma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir sayıyı asal çarpanlarına ayrılmasında bölme işleminden yararlanılır. Bunun için ise bölme işlemine, bir asal sayı ile başlanır ve asal sayı olarak ise en küçük olan sayı 2 olduğundan dolayı bölme işlemine ilk olarak 2 sayısı başlanır ve bu bölme işleminden sonrada 2 den büyük olan asal sayıların kullanılması gerekebilir.

Bunun sebebi ise her sayı 2 ile bölünecek diye bir kural olmamasıdır. Bazı sayılar 5 ile bölünebilir iken diğerleri daha büyük olan asal sayılar ile bölünebilir olmaktadır. Bölme işleminin sonucu 1 oluncaya kadar bölme işlemi yapılır

Örnek: 12 sayısının asal çarpanlarını bulma işlemi:

 12 / 2 = 6

 6/2= 3

 3/3= 1 şeklinde işlem yapılır.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler