Geri Dön

Avustralya yeniden keşfedildi

Doğa Koleji öğrencileri CERN, Nepal, Hindistan, Kenya ve Amazonlar’dan sonra şimdi de Avustralya’yı keşfetti.

Avustralya yeniden keşfedildi
Doğa Koleji’nin ‘yerinde eğitim’ modeli kapsamında düzenlenen Avustralya seyahati 8-17 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşti. Minik Kaşifler, Avustralya’nın eşsiz doğal güzelliklerini görmenin yanı sıra Aborjin kültürü hakkında önemli bilgiler edindiler. Geziye deneyimli gazeteciler ve Atlas Dergisi’nin fotoğrafçıları da renk kattı.

Doğayla barışık, yerinde öğrenen, dünyaya entegre ve kendine güvenen bireyler yetiştirmeyi hedefleyen Doğa Koleji’nin öğrencileri, CERN, Nepal & Hindistan, Kenya ve Amazonlar’dan sonra şimdi de Avustralya’yı keşfettiler. ‘Genç Kaşifler’ programı kapsamında düzenlenen gezi, 8-17 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşti.

Amazonlar’dan Aborjin geleneklerine…
Doğa Koleji genç kaşifleri, daha önce gerçekleşen Cenevre-Cern deneyinin ardından Hindistan-Nepal’de belgesel çekmişler ve daha sonra Kenya’nın vahşi doğasında safari yapmışlardı. Son olarak “dünyanın akciğerleri” olan Amazon Ormanları’nda macera dolu bir hafta öğrenciler, şimdi de Avustralya kültürünü, Aborjin efsanelerini ve eşsiz doğal güzellikleri yerinde eğitim modeliyle görmüş ve deneyimlemiş oldu.

Kültür, tarih ve doğal güzellikler…
Doğa Koleji’nin genç kâşifleri bu seyahatte, Melbourne’da simge haline gelmiş binalardan Eureka Tower’ı, Viktroya Ulusal Galerisi’ni ve renkli sahiliyle St.Klida’yı gördü. 270 km’lik Büyük Okyanus Yolu’nda hem tarihi bilgilerini pekiştirip hem de Atlas Dergisi’nin fotoğrafçılarıyla bol bol fotoğraf çekme fırsatı buldular. Çektikleri fotoğrafları #dogakoleji hashtagleriyle instagram’da paylaştılar. Melbourne’dan sonra Sydney’e uçan minik kaşifler burada Opera Binası’nın yanı sıra muhteşem doğa yürüyüşüyle Abrojin kültürünü keşfe çıktılar. Tree Sisters gibi mitolojik hikayeleri dinleyen öğrenciler, Aborjin Kültür Merkezi’ni ziyaret ederek seremonilerine tanık oldular. Tabii ki Avustralya’nın simge hayvanları Koala ve Kanguruları yakından görüp elleriyle besleme fırsatını da kaçırmadılar. Gold Coast ve Surfers Paradise ise gezinin son nefes kesici duraklarından biriydi. Bölge hakkında bilgi sahibi olan kafile, harika fotoğraflara imza attı.

Her kentte farklı bir büyü…
Doğa Koleji öğrencisi Doğa Zabun: Avustralya seyahatine katılan Doğa Koleji öğrencilerinden Doğa Zabun, gezinin kendisine coğrafi bilgilerin yanı sıra tarihsel ve kültürel anlamda da çok şey kattığını ifade etti. Doğa Zabun, “Avustralya hakkında fazla bilgim yoktu, ancak gezinin ilk gününden itibaren sayısız deneyim kazandım. Mellbourne’ün yeşillikler içerisindeki modern yapılaşmasına ve Sydney’deki kültürel dokuya hayran kaldım. Sydney’de yer alan Opera House’ın tarihsel mimari dokusu, kentin neredeyse tüm sokaklarına yansıtılmış. Son durağımız olan Gold Coast ise doğal güzellikleriyle bizi büyüledi” dedi.

“Yeni bir vizyon kazandırdı”
Doğa Koleji öğrencisi Asya Uçak: 7/A sınıfında okuyan Asya Uçak, Avustralya gezisi ile farklı bakış açıları kazanarak, çeşitliliklere saygısının arttığı ve daha gelişmiş bir vizyon edindiğini söyledi. Gezi süresince Avustralya’nın tüm tarihi ve kültürel güzelliklerini görmenin kendisinde büyük heyecan uyandırdığını ifade eden Asya Uçak, “Filmlerde, belgesellerde merakla izlediğimiz yerli topluluklar, canlılar ve tarihi mekanlarla yüz yüze gelmek, dokunmak, hissetmek ve koklamak başkaymış” şeklinde konuştu.

Genç Kaşifler Nasıl Seçiliyorlar?
Yaşları 13-16 arasında olan bu öğrencilerin hepsi, bir bilim dalında çok özel bir yeteneğe sahip. Doğa Koleji, her sene Genç Kâşifler Programı için Türkiye genelinde seçmeler düzenleyerek felsefe, tarih, matematik, biyoloji gibi alanlarda ileri düzeyde bilgi sahibi olan bu öğrencileri tespit ediyor. Seçimlerin ardından öğrenciler, öğretim üyeleri tarafından sıkı bir eğitim sürecine sokuluyorlar. Eğitimler bazen üniversitede bazen de CERN, Hindistan, Kenya ve Amazonlar gibi dünyanın ilginç bölgelerinde gerçekleştiriliyor.

Keşif Maratonu CERN’de Başladı!
“Bilim Keşfetmeyle Başlar” sloganıyla yola çıkan genç kâşifler, bilimin ve parçacık fiziğinin kalbi sayılan CERN Laboratuarlarında heyecanlı bir keşif yolculuğu yaptı. 2010 Yılı Kasım ayı içerisinde gerçekleşen CERN gezisinde öğrenciler Doğa Koleji yetkilileriyle beraber deneylere ve eğitimlere katılarak bilim ve eğlence dolu bir hafta geçirdiler.

Renkler Ülkesi Hindistan Nepal’de Belgesel Çektiler
Doğa Koleji, geçtiğimiz yıl mart ayı içerisinde de renkler diyarı Hindistan – Nepal’e az yaşanılır bir seyahat gerçekleştirdi. Programa katılan öğrenciler seyyahlığın, belgeselciliğin ve fotoğrafçılığın Türkiye’deki önemli ismi Coşkun Aral’la birlikte Hindistan ve Nepal’a seyahat etti. Gençler bu seyahati ayrıca bir belgesele dönüştürdü. Keşif gezisi Hindistan’ın renkli birçok bölgesini, Ganj Nehri’ni, Rajastan Çölleri’ni ve Himalayalar’ı da kapsayan bu programı Genç Kaşiflerimiz bir belgeselle taçlandırdılar.

Vahşi Safari Diyarı Kenya’da Macera Dolu 10 Gün
Doğa Koleji öğrencileri vahşi doğayı tanıyacakları bambaşka bir keşfe de çıktı. Öğrenciler Kenya’da Nakuru gölünde pembe flamingolar, soyu azalan beyaz gergedanlar, kırmızı filler, leopar, aslan ve yüzlerce kuş türünü gördü, zooloji profesörleri tarafından doğal yaşamları hakkında bilgiler edindiler. Kendi elleriyle filleri ve zürafaları besleyen öğrenciler, hayatları boyunca belki de sadece belgeselden izleyebilecekleri hayvanları doğal yaşamlarında fotoğraflama şansı elde ettiler, Afrika’nın Kilimanjaoro Dağı’nı gördüler. Doğa Koleji’nin bu heyecan verici “Hayvanlar Krallığı’na Yolculuk” programına Türk Hava Yolları da destek verdi. Proje 23 Ağustos - 1 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti.

Çıldır Gölü güney sahillerini aratmıyor!Ardahan Çıldır'da, kış aylarında buzla kaplanan Çıldır Gölü, kavurucu sıcaklarda ise Ege ve Akdeniz sahillerini aratmayan güzelliğiyle tatilciler ile bölge halkının akınına uğruyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber