Geri Dön
EğitimBig Bang (Büyük Patlama) Teorisi Nedir? Big Bang Teorisi Kimindir?

Big Bang (Büyük Patlama) Teorisi Nedir? Big Bang Teorisi Kimindir?

Dünya var olduğu günden bu yana pek çok sorunun da anahtarı olarak bilim dünyasında tartışılmaya devam etmektedir. Dünya ile ilgili ilk soru ise bu toprakların nasıl oluştuğudur. Bu konuya ilişkin kabul edilebilir en önemli teori Big Bang (Büyük Patlama) teorisidir. Big Bang (Büyük Patlama) Teorisi nedir? Big Bang teorisi kimindir? Tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Big Bang (Büyük Patlama) Teorisi Nedir? Big Bang Teorisi Kimindir?

Dünyanın oluştuğu günden bu yana pek çok medeniyet bu kara parçalarının nasıl olduğunu merak etmiştir. Antik çağlardan 1920'li yıllara kadar dünyanın nasıl oluştuğuna dair önemli çalışmalar yapılmış ancak hiçbiri mantık çerçevesine oturtulmamıştır. 1920'li yıllara gelindiğinde iki bilim adamının ortaya attığı Big Bang yani büyük patlama teorisi evrenin sır perdesine oturtulmasına yardımcı olmuştur. 

Big Bang (Büyük Patlama) Teorisi Nedir? 

Big Bang (Büyük patlama) teorisi bugün evrenin nasıl oluştuğuna dair en çok kabul edilen teorilerden bir tanesidir. Teoriye göre; başlangıçta çok küçük olan evren zamanla genişlemeye başladı. Bir fındık büyüklüğünde dahi olmayan evrenin başlangıcında, yaşanan genişleme ile birlikte gaz sıkışmaları da meydana gelmeye başladı.

Bu sıkışmaların temelinde uzay boşluğunda bulunan atomların bir araya gelmesi bulunmaktaydı. Evrenin genişlemesinden yaklaşık 380 bin yıl geçtikten sonra sıkışan gazlar büyük bir patlamaya neden oldu ve bu patlama neticesinde gezegenler ve yıldızlar yani kısacası evren oluştu. 

Big Bang Teorisi Kimindir?

Big Bang (Büyük Patlama) teorisi 1920'li yıllarda iki bilim adamı tarafından ortaya atılmıştır. Rus fizikçi ve matematikçi Alexander Friedmann ve Belçikalı Matematikçi aynı zamanda astronom olan Georges Lemaitre tarafından yapılan çalışmalar sonucunda ilk ismi "İlk Atom Hipotezi" olarak ortaya atılan Big Bang teorisi dünyanın varoluşu ile ilgili olarak en çok araştırılan teori olma özelliğini de taşımaktadır. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler