Geri Dön
EğitimBitkisel Atık Yağların Geri Dönüşümü Niçin Gereklidir?

Bitkisel Atık Yağların Geri Dönüşümü Niçin Gereklidir?

Bitkisel atık yağı ayçiçek yağı, zeytinyağı, mısır, pamuk, soya, aspir, kanola gibi bitki tohumlarından elde edilmiş olan yağların kullanılmış olan haline bitkisel atık yağı adı verilir. B bitkisel atık yağları, bitkisel yağlar kullanıldıktan sonra ortaya çıkar. Genellikle zararlı olan bitkisel atık yağları, çevreye ve doğaya da zararı olabilen bir atık maddesidir. Bu sebepten dolayı geri dönüştürmek ya da çevreye zararı olmaması için önlemler almak gerekebilir. Bitkisel atık yağlarını geri dönüştürmenin önemini sizler için derledik.

Bitkisel Atık Yağların Geri Dönüşümü Niçin Gereklidir?

Bitkisel atık yağları, bitkisel yağların kullanılmış yani atık haline gelmiş hali olarak bilinir. Doğaya karıştıkları zaman ciddi sonuçlara yol açabilir. O yüzden hem kullanımında hem de kullandıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir üründür. 

Bitkisel Atık Yağlarının Geri Dönüşümü Neden Gereklidir ve Neden Önemlidir?

 

  1. Atık yağların geri dönüştürülmesi ile birlikte suda yaşayan canlıları ve su kaynaklarını korumak mümkün hale gelir. Bu yağlar, güzel bir şekilde işlem görmezse sulara bulaşabilir. Bundan sonra göl ve denizlere kadar ulaşma imkanı vardır. Bir litre olan bitkisel atık yağ bir milyon litre suyu kirletir. Bu sebepten dolayı çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sulara karıştırmamak, evlerde de mutfak lavabosundan atmamak gerekmektedir.

 

  1. Atık yağların geri dönüşmesi ile birlikte yeraltı suları ve toprak korunur ve temiz tutulur. Toprağa bulaştığı anda toprağı kirletme ve toprağın verimlilik oranını düşürücü etkiye sahiptir.
  2. Bu geri dönüşüm ile birlikte ortaya çıkabilecek yangınlar önlenir ve kötü kokular engellenir. Eğer dökülürse ormanlarda yangına ve bununla birlikte doğanın tahrip olmasına sebep olur. Doğanın tahrip olması da hava kirliliği, oksijensiz ortam, dünyanın yapısının bozulması gibi önemli sorunlara dolaylı yoldan yol açar.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler