Geri Dön
EğitimC1 Ehliyet Nedir, Nasıl Alınır? C1 Ehliyeti Hangi Araçları Sürebilir?

C1 Ehliyet Nedir, Nasıl Alınır? C1 Ehliyeti Hangi Araçları Sürebilir?

Farklı araçları kullanmak için günümüzde birçok farklı ehliyet türü bulunur. Bunlar içerisinde aynı zamanda C1 ehliyeti yer alır. Peki, C1 ehliyet nedir, nasıl alınır? C1 ehliyeti hangi araçları sürebilir detayları ile derledik.

C1 Ehliyet Nedir, Nasıl Alınır? C1 Ehliyeti Hangi Araçları Sürebilir?

Ticari olarak ön plana çıkması ile birlikte C1 ehliyeti sektörel açıdan önemli bir yere sahiptir. Bu ehliyet alabilmek için ise belli başlı bazı pratik ve teorik uygulamaları geçmek gerekir.

C1 Ehliyet Nedir?

3500 ila 7500 kilogram arasındaki kamyon ve çekicilere kullanma yetkisi veren ehliyet C1 ehliyeti olarak bilinir. Aynı zamanda ağır yük ehliyeti olarak da ifade etmek mümkündür.

C1 Ehliyet Nasıl Alınır?

C1 ehliyet almak isteyen kişilerin halihazırda B sınıfı ehliyetine sahip olması gerekir. Böylece teorik sınavını yeniden almak suretiyle teorik sınavına girmesine gerek yoktur. Sadece direksiyon sınavına girmek suretiyle gerekli puanı almak yeterlidir. Böylece B ehliyeti üzerinden kamyon ve çekicileri kullanmak için C1 ehliyeti alınabilir.

C1 Ehliyeti Hangi Araçları Sürebilir?

En çok merak edilen konular içerisinde C1 ehliyetinin hangi araçları kapsadığıdır. Bu doğrultuda C1 ehliyeti 3500 ile 20500 kilogram arasında yer alan kamyon ve çekiciler e kapsar. Böylece bu araçlar B ehliyeti olan kişiler üzerinden C1 ehliyeti alınması ile beraber kullanılabilir. Özellikle ticari açıdan pek çok ama çaldığında kullanılan araçlar olduğunu ifade etmek mümkün. Sadece pratik sınav ile beraber bu ehliyet alınabilir.