Geri Dön
EğitimÇoğulculuk Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Çoğulculuk Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

Çoğunluğun yanında azınlığın haklarını da savunan ve bir ülkede yaşayan herkesin din, dil ve ırk ayrımı yapılmaksızın eşit olduğunu iddia eden görüşe çoğulculuk denir. Plütarizm adıyla da bilinen bu anlayışta, eşitlik ve özgürlük gibi kavramlar önemli bir yer tutar. 1789 yılında gerçekleşen Fransız İhtilalinden sonra plütarizm, dünya genelinde yaygınlık kazanmıştır. Çoğulculuk nedir, TDK sözlük anlamı ne demek? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Çoğulculuk Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek?

 Çoğulculuk kavramının karşıtı monizmdir. Türkçeye bircilik ve tekçilik olarak çevrilen bu kavramda, tüm kavram ve olgular tek bir nedene indirgenir. Örneğin Antik Yunan döneminin en ünlü filozoflarından biri olan Heraclitus'a göre evrenin ve var oluşun kaynağı ateştir. Bir yapının ya da oluşumun kaynağını tek bir unsur ile açıklayan tüm görüşler, monizm olarak adlandırılır. 

 Çoğulculuk Nedir, TDK Sözlük Anlamı Ne Demek? 

 Sosyoloji, felsefe, metafizik ve siyaset gibi alanlarda terim anlamıyla kullanılan çoğulculuk, birden fazla yönteme ve nedene dayalı olan demektir. Çoğulculuk bu yönüyle düalizm (ikicilik) ile benzer özellikler taşır. Ancak çoğulculukta benimsenin prensiplerin sayısı ikiden fazla olabilir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler