EğitimDemirören Medya Lisesi’nden öğrencilere tercih danışmanlığı

Demirören Medya Lisesi’nden öğrencilere tercih danışmanlığı

05.07.2024 - 07:01 | Son Güncellenme:

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında gerçekleştirilen merkezi sınavın sonuçlarının açıklanmasının ardından tercih dönemi 17 Temmuz’a kadar devam ediyor.

Demirören Medya Lisesi’nden öğrencilere tercih danışmanlığı

Tercih dönemi dolayısıyla Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni (MTAL) ziyaret eden Eğitim Uzmanı Salim Ünsal, öğrencilerin ve velilerin sorularını yanıtladı. Tercihlerin çok sıkı ve yoğun şekilde yapıldığı günler içerisinde bulunulduğunu aktaran Ünsal, tercih edebilecek lise türlerine bakıldığında fen, sosyal bilimler, Anadolu, mesleki ve teknik Anadolu, Anadolu imam hatip liseleri olmak üzere 5 ayrı kategoride tercih yapılabileceğini söyledi.

Haberin Devamı

Ön hazırlık yapılmalı

Hangi tür liseye gitmek istenildiğine karar verilmesinin önemine dikkat çeken Ünsal, “Bunu aslında yüzdelik dilimler belirliyor. Mesela yüzde 3-5’lik dilimdelerse o zaman fen lisesi de dahil tüm lise türlerini seçmek gibi bir avantaj yakalayabiliyorlar. Ama yüzdelik dilimleri biraz daha aşağılardaysa örneğin yüzde 15-30 seviyesindeyse fen ve Anadolu liselerine girmekte zorlanıyorlar. Bu sefer mesleki ve teknik Anadolu ile Anadolu imam hatip liselerinin de içinde bulunduğu bir tercih listesini oluşturmaları gerekiyor. Bu açıdan bakıldığında çocuklar hangi tür okula gideceklerini belirlesinler. Ama o okulda da ‘kariyerlerini hangi yönde yönlendirecekler, üniversiteye geçtiklerinde hangi alanda kendileri mutlu olacak’ bunlarla ilgili de en azından bir ön hazırlık yapmaları gerekiyor” dedi. Öğrencilerin liselerle ilgili ön yargı taşımamalarını dile getiren Ünsal, “Bir lisenin puanı veya yüzdelik dilimi yüksekse o lise daha iyi, puanı ondan biraz daha düşük olan daha zayıf bir lisedir şeklinde algı doğru değil. Puan veya yüzdelik dilim üzerinden bir algıyla tercih yapmak çok doğru olmayabilir” diye konuştu.

Haberin Devamı

36 kontenjanı var

Demirören Medya ve Teknoloji Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, özel müfredatıyla öğrencilere yapay zekâ, robotik kodlama ve yazılım derslerinin yanı sıra burs, ulaşım, staj ve yemek olmak üzere birçok imkân sunuyor. Öğrencileri Türkiye’nin ve dünyanın en iyi üniversitelerinde okuyabilecek bir akademik eğitimle yetiştirmeyi hedefleyen ücretsiz devlet lisesi, bu sene LGS ile 36 öğrenci alacak.