Geri Dön
EğitimDGS ek yerleştirme ne zaman olacak? Tercihler başladı mı? (2019)

DGS ek yerleştirme ne zaman olacak? Tercihler başladı mı? (2019)

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra açıkta kalan DGS adayları, DGS ek yerleştirme tercihlerinin ne zaman yapılacağını araştırıyor. ÖSYM tarafından alınacak olan DGS tercihleri ne zaman yapılacak? ÖSYM bir tarih belirledi mi?

DGS ek yerleştirme ne zaman olacak? Tercihler başladı mı? (2019)

2019-2020 Eğitim yılında Dikey Geçiş Sınavına katılan adaylar, yerleştirme sonuçlarından sonra üniversite kayıt işlemini gerçekleştirdi. DGS yerleştirme sonuçlarında üniversiteye yerleşemeyen adaylar ise DGS ek yerleştirme işlemleri için sabırsızlanıyor. Peki DGS ek yerleştirme nasıl olacak? DGS ek tercihler başladı mı?

 EK YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?

DGS sonuçlarına göre yapılan yerleştirme sonunda adayların tercih etmemesi veya yerleştirilmesi yapılan adayların kayıt için başvurmaması nedeniyle boş kalan kontenjanlar için gerek duyulduğu takdirde Yükseköğretim Kurulu kararı ile ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Adaylar, 2019-DGS Ek Yerleştirme Boş Kontenjanları ile tercih işlemlerini hangi tarihler arasında yapacaklarını ÖSYM'nin internet sitesinden öğreneceklerdir.

2019-DGS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019-DGS’ye girmiş ve 2019-DGS merkezî yerleştirme ile hiçbir programa yerleştirilmemiş olmak gerekir.

Tercihler aday tarafından, bireysel olarak internet aracılığıyla, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri kullanılarak elektronik ortamda yapılacaktır. Posta ile Merkezimize gönderilen veya elden verilen tercihler işleme alınmayacaktır. Ek Yerleştirme sonuçları, ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra adayların sonuç belgelerinde belirtilecek tarihlerde yerleştirildikleri programa kayıtlarını yaptırmaları zorunludur. Adaylara ayrıca yerleştirme sonuç belgesi gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Sınavdan sonra yapılan ilk yerleştirmede adaylardan yerleştirme ücreti alınmaz ancak, bu sınav sonucuna bağlı daha sonra yapılacak tüm yerleştirme işlemlerinde (ek yerleştirmeler dâhil) adaydan yerleştirme ücreti (20,00 TL) alınır. Ek yerleştirme ücretini yatırmayan adayların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacaktır.

DGS EK TERCİHLER BAŞLADI MI?

DGS ek tercihler henüz başlamadı. ÖSYM tarafından DGS ek tercihleri başladığında haberimizin içeriğinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler