Geri Dön
EğitimDiplomalı işsiz sayısı ülke tarihinin en yüksek seviyesinde!

Diplomalı işsiz sayısı ülke tarihinin en yüksek seviyesinde!

Türkiye tarihinde ilk kez üniversite mezunu işsiz sayısı 600 bin kişi seviyesine ulaştı. Buna göre, her 5 işsizden birini üniversite mezunları oluşturuyor.

Diplomalı işsiz sayısı ülke tarihinin en yüksek seviyesinde!

Türkiye tarihinde ilk kez üniversite mezunu işsiz sayısı 600 bin kişi seviyesine ulaştı. Buna göre, her 5 işsizden birini üniversite mezunları oluştururken, diplomalı işsizler ordusunun 241 binini erkekler, 346 binini ise kadınlar meydana getiriyor.

ANKA’nın Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Hanehalkı İşgücü İstatistikleri’nden yaptığı belirlemelere göre, üniversite mezunu işsiz sayısının ülke tarihinin en yüksek seviyelerine ulaştığı anlaşıldı. İşsiz sayısının 2 milyon 541 kişi ile yüzde 9.1 olarak gerçekleştiği 2012 yılı Ekim ayında diplomalı işsiz sayısı da yüzde 11.1 ile 587 bin kişi oldu. Tarihinde ilk kez 2012 yılı Eylül ayında 612 bin kişiye ulaşan üniversite mezunu işsiz sayısı, ülkede işsizlik sorunun ne kadar ciddi boyutlarda olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bu kapsamda, üniversite mezunlarının oluşturduğu işgücü rakamının 5 milyon 284 bin kişiye ulaştığı belirlenirken, bu kişilerden yalnızca 4 milyon 698 bini istihdam edilebildi. Üniversite mezunları arasında işsizlik oranı ise yüzde 11.1 seviyesinde gerçekleşti.

Öte yandan, işgücüne katılan okur-yazar olmayan nüfusta işsiz sayısının yalnızca 40 bin kişi olduğu belirlenirken, bu rakamın lise altı eğitimlilerde 1 milyon 278 bin, lise mezunlarında 360 bin, mesleki veya teknik lise mezunlarında 277 bin kişi olduğu tespit edildi.

-ÜNİVERSİTE MEZUNU İŞSİZ ERKEK SAYISI 241 BİN-

İşgücüne katılan yüksek öğretim mezunu erkek sayısı 2012 yılı Ekim ayında 3 milyon 271 bin kişi olurken bunun 3 milyon 30 bini iş buldu. Söz konusu ayda erkek nüfusta 241 bin kişi işsiz kalırken, bu gruptaki işsizlik oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre aynı seviyede seyretti. İstihdam edilen üniversite mezunu erkek sayısı bir önceki aya göre ise 8 bin kişi azaldı.

-KADINLARDA İŞSİZLİK, ERKEKLERDEN 100 BİN DAHA FAZLA-

Söz konusu dönemde, işgücüne katılan yüksek öğretim mezunu kadın sayısı 2 milyon 14 bin kişi olurken bunun 1 milyon 668 bini iş buldu. Bu dönemde kadın nüfusta 346 bin kişi işsiz kalırken, bu rakamın erkek işsizlerden 100 bin kişi daha fazla olması dikkat çekti. Kadın üniversite mezunları arasında işsizlik sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 95 bin kişi arttı. Üniversite mezunu kadınlar arasında işsizlik oranı bu dönemde yüzde 17.2 olarak gerçekleşti.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler