Geri Dön
EğitimEster Bağı Nedir Ve Nerede Bulunur?

Ester Bağı Nedir Ve Nerede Bulunur?

Ester bağı nedir? Ester bağı vücutta nerede bulunur? Ester bağı ne işe yarar? Ester bağ nasıl oluşur? Ester bağı nedir ve nerede bulunur? Ester bağı nerelerde bulunur? Ester bağı nasıl oluşur? Ester bağı oluşurken neler meydana gelir? Ester bağı ne tür bir yapıya sahiptir? Ester bağı nedir ve tam olarak nerede bulunur? İşte, tüm detaylar.

Ester Bağı Nedir Ve Nerede Bulunur?


Ester bağı; vücutta yağ sentezlendiği sırada, yağ asitleri ve gliserol arasında kurulan bağa verilen addır. Ester bağı organik bileşiklerden yağların temel bileşenleri olan yağ asitleri ve gliserollerin arasında bulunmaktadır. Gliserol ve yağ asitleri birbirlerine ester bağı ile bağlanarak yağları oluşturmaktadırlar.

Ester Kelime Anlamı Nedir?

Ester, Perslerin lisanında 'yıldız' anlamına gelmektedir. İbranice anlamı ise gizli, gizemli anlamındaki astardan geliyor.

Ester Bağ Nedir?

Ester bağı: Vücutta yağ sentezi yapılırken, yağ asidi ile gliserol arasında gerçekleşen bağa denir.

3 molekül yağ asidi ile 1 molekül gliserol ester bağı ile birleşirler. Birleşme sırasında 3 ester bağı kurulmaktadır. Ve 3 su (H2O) açığa çıkmaktadır.
3 yağ asidi+Gliserol= Nötral yağ (Trigliserit)+ 3H2O
Yukarıda da belirtildiği gibi bağ sayısı su sayısına eşittir.

Ester Bağı Oluşurken Su Açığa çıkar mı?

Ester bağları kurulurken üç su molekülü ortaya çıkmaktadır. Trigliseritlerin yapısında bulunan yağ asitleri uzun bir karbon atomu zincirinden gerçekleşmiştir. Zincirin bir kısmında karboksil grubu (-COOH) bulunurken diğer karbon atomlarına da hidrojenler bağlanmıştır.

Kimyada Ester Bağ Nedir?

Kimyada esterler, bir hidroksil grubundaki hidrojen atomunun bir organik grup ile yer değiştirmiş olduğu organik bileşiklerdir. İnorganik asitlerden de ester bağ oluşabilmektedir, mesela dimetil sulfat bir esterdir ve bazen "sülfürik asit dimetil ester" olarak isimlendirilir.

Ester ne işe yarar konusunda ise; ester asidik gıdalara hassasiyeti olan kişiler için C vitamini formundadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler