Geri Dön
EğitimEttn Nedir? E Faturada Ettn Numarası Ne İşe Yarar?

Ettn Nedir? E Faturada Ettn Numarası Ne İşe Yarar?

Yapılan alışveriş, mal ve hizmet alımlarının sonucunda artık e-faturalar düzenlenebilmektedir. Hazırlanan e-faturalar bir takım bilgilerin içermesini gerekmektedir. Bu bilgilerden bir tanesi de ETTN bilgisidir. Peki bir e-faturada neden ETTN numarasının olması gerekmektedir? ETTN numarası ne anlama gelmektedir? ETTN ifadesinin açılımı nedir? ETTN ifadesi uluslararası alanda da kullanılmakta mıdır? Kullanılıyorsa aynı şekilde mi kullanılır? İşte, ETTN numarası ve ne işe yaradığı hakkında detayları derledik.

Ettn Nedir? E Faturada Ettn Numarası Ne İşe Yarar?

Bu ifade İngilizceden çevrilmiş olan bir bilgidir. Sadece ülkemizde değil, uluslararası alanda da kullanılmaktadır. Elektronik ders kitabı parça numarası anlamına gelmektedir. Yani eşi benzeri olmayan bir sayısal tanımlayıcıyı içermesi gerekmektedir.

 ETTN Nedir?

 ETTN ifadesinin açılımı "Evrensel Tekil Tanımlama Numarası" olarak bilinmektedir. Bu alanın e-faturalarda bulunma zorunluluğu vardır. Bu numarayı fatura düzenleyen kişi oluşturamaz. İlgili sistem tarafından bu numara kendiliğinden verilir. Bu durumda aynı numaranın başka bir yerde karşılaşılma ihtimalinin olmadığı anlamına gelmektedir.

 Bu ifadenin İngilizce şekli, UUID olarak bulunmaktadır. Açılımı "Universally Unique Identifier"dir. Türkçeye bu ifade ETTN yani evrensel tekil tanımlama numarası olarak girmiştir. Yani ETTN ile UUID aynı ifadeleri içermektedir. Bu numaranın düzenlenmesi için bir takım yöntemler kullanılmaktadır. Çünkü verilen numaranın benzersiz olması gerekmektedir. ETTN numarası genelde rakamlar tarafından oluşurken harf kullanımı ile de karşılaşılmaktadır.

 E-Faturada ETTN Numarası Ne İşe Yarar?

 ETTN numarası ilgili faturanın tekliğini belirtmektedir. Yani benzer bir fatura daha bulunmadığını ortaya koymaktadır. Buda bize ETTN numarasına sahip tek bir fatura üretilebileceği anlamına gelir. Aynı numarayı içeren başka bir fatura bulunmadığının göstergesidir. UUID ve ETTN numaraları aynı ifadeleri içermektedir.

 UUID kodu 128 bitlik içeren bir numaradır. ETTN numarası da bu numara gibi benzersizlik içermektedir. Karakterlerin arasında tire işareti ile ayırımlar yapılmaktadır.