Geri Dön
EğitimFalsetto Nedir, Nasıl Yapılır? Falsetto İle Kafa Sesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Falsetto Nedir, Nasıl Yapılır? Falsetto İle Kafa Sesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Dilimizde kullanılmakta olan kelimelerden birisi de falsetto olarak ifade edilebilmektedir. Falsetto kelimesini ilk defa duyduğunuz zaman sahip olduğu anlam ile ilgili olarak bilgi edinmek isteyebilirsiniz. Falsetto nedir, nasıl yapılır? Falsetto ile kafa sesi arasındaki farklar nelerdir? Falsetto kelimesi ile ilgili tüm detayları sizler için derledik.

Falsetto Nedir, Nasıl Yapılır? Falsetto İle Kafa Sesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Falsetto kelimesi, şarkı söyleme teknikleri arasında yer aldığı bilinmekte olan bir terim olarak ifade edilebilir. Falsetto teriminin çoğu zaman kafa sesi terimi ile karıştırıldığını söylemek de mümkündür. Falsetto teriminin ses inceltme olarak da ifade edilebileceğini söylemek mümkün olmaktadır.

Falsetto Nedir, Nasıl Yapılır?

Falsetto kelimesinin normal bir insanın göğüs sesi ses tellerinin birbirine sürtünmesi olarak ifade edilebileceğini söylemek mümkündür. Falsetto da ses tellerinin birbirinden tamamen ayrıldığını söylemek de mümkündür. Böylece sesin daha yüksek ve tiz bir şekilde çıkması söz konusu olmaktadır. Falsetto ile yankılı ses üretilmesi de mümkün olmaktadır.

Falsetto ile Kafa Sesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Falsetto ve kafa sesi terimleri sıklıkla birbirlerine karıştırılmaktadır. Falsetto da ses tellerinin birbirlerinden ayrılması söz konusu olurken kafa sesinde ise ses tellerinin birbirinden ayrılmayacağını ifade etmek mümkün olmaktadır. Kafa sesinde diyafram kullanılarak ciğerleri ve boğazı zorlamadan çıkarılabilecek en yüksek sesin çıkarılması söz konusudur. Falsetto ise tiz noktalara çıkarak şarkı söyleme tekniği olarak ifade edilebilir. Falsetto da sesi incelerek şarkı söylenmektedir.